Zakończyły się negocjacje dotyczące kupna przez Polskę amerykańskich wyrzutni i pocisków przeciwpancernych Javelin. Jak podaje portal Onet, koszt nowego sprzętu jest szacowany na około 350 mln złotych.

O zakończeniu negocjacji z Amerykanami poinformował we wtorek na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszak. Jak napisał, wkrótce ma nastąpić podpisanie umowy o zakupie 60 wyrzutni i 180 pocisków. Szef MON zapowiedział dalsze zakupy Javelinów oraz prace nad pozyskaniem lekkich przeciwpancernych pocisków w ramach programu Pustelnik.

Mariusz Błaszczak nie podał ceny zakupu nowego sprzętu. Jak podaje portal Onet, Javeliny będą kosztować Polskę około 350 mln złotych. Mają one trafić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

W marcu br. Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce do 79 wyrzutni i 180 pocisków, sprzętu towarzyszącego i szkoleń za nie więcej niż 100 mln dolarów. Polska chce kupić najnowocześniejszą obecnie wersję wyrzutni Javelin F, która pozwala niszczyć cele opancerzone, umocnienia, a także razić „siłę żywą”. Docelowo zamówiona w większej liczbie ma być opracowywana obecnie wersja G. Na rynek ma ona trafić za 2-3 lata. Przy wyborze Javelina dla WOT kierowano się masą – najmniejszą w swojej kategorii – i kształtem wyrzutni, którą żołnierze WOT będą przenosić na plecach.

FGM-148 Javelin powstał w wyniku wspólnych prac koncernów Raytheon i Lockheed Martin. Zestawy zostały kupione przez 20 państw, a w naszym regionie wykorzystuje je Estonia, Litwa, a także Czechy. Amerykanie dostarczyli je również Ukrainie. Zestaw działa w trybie odpal i zapomnij.

Kresy.pl / onet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply