Według informacji Defense News, Lockheed Martin ma prowadzić rozmowy w sprawie produkcji rakiet GMLRS dla systemów HIMARS przez polskie zakłady Mesko.

Jak podał w ubiegłym tygodniu serwis Defense News, amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin zaoferował Polsce produkcję rakiet GMLRS do systemów artylerii rakietowej HIMARS. Portal powołał się na rozmowę z przedstawicielem koncernu.

Według tych informacji, przedstawiciel Lockheed Martin planuje produkcję dwóch wariantów rakiet GMLRS w zakładach firmy Mesko na potrzeby Sił Zbrojnych RP.

 

„Początkowa produkcja, prawdopodobnie z zestawów dostarczonych z USA, mogłaby się zacząć w 2026 r.” – powiedział rzecznik Lockheeda, cytowany przez media.

Jednocześnie, Defense News zwrócił uwagę, że mimo podpisania we wrześniu 2023 r. przez ówczesnego szefa MON Mariusza Błaszczaka umowy ramowej o zakupie do 486 wyrzutni HIMARS, wciąż nie podpisano umowy końcowej. Błaszczak, podpisując porozumienie mówił, że celem Polski jest „polonizacja” systemów. Chodziło o montowanie wyrzutni rakietowych na polskich Jelczach i zintegrowaniu ich z polskich systemem dowodzenia polem walki. Mówił też wtedy o możliwej współprodukcji rakiet.

PAP / Defense News / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply