Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 będą obsługiwać i serwisować koreańskie samoloty FA-50. Jest to kolejne porozumienie podpisane między Polską a Koreą Południową w ramach zacieśniania współpracy w dziedzinie rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

W czwartek na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, w obecności wiceministra Pawła Bejdy, zostało podpisane porozumienie o współpracy w zakresie obsługi i serwisu samolotów FA-50 pomiędzy Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 a południowokoreańską spółką KAI.

Porozumienie ma na celu określenie obszarów współpracy przemysłowej dotyczącej programu wsparcia eksploatacji samolotów FA-50, które są na wyposażeniu Wojska Polskiego. W szczególności w zakresie kompleksowego wsparcia logistycznego, a także obsługi, naprawy, remontu i modernizacji maszyn.

Wiceprezes Wykonawczy KAI Sang Jae Lee powiedział, że podpisane porozumienie przyczyni się do osiągnięcia kolejnego etapu rozwoju współpracy między polską a koreańską firmą. “Cieszymy się, że KAI może przyczynić się do rozwoju polsko-koreańskiej współpracy wojskowej i przemysłowej”.

Natomiast p. o. Prezesa Zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 Dariusz Sokólski oznajmił, że zawarte porozumienie otwiera nowe możliwości oraz szansę na osiągnięcie najwyższego poziomu kompetencji i powstania centrum serwisowego FA-50 w Polsce.”Serwisując samoloty FA-50, F-16, C-130, a w przyszłości F-35 Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. staną się główną organizacją wspierającą eksploatację samolotów polskich Sił Powietrznych”.

Przypominamy, że Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z Shin Won-sik, ministrem obrony Korei Południowej w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Pruszkowie. Rozmowy delegacji dotyczyły między innymi współpracy w sferze wojskowej, szczególnie w dziedzinie obronności i uzbrojenia. Ministrowie współprzewodniczyli posiedzeniu wspólnego komitetu ministerialnego do spraw dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu zbrojeniowego.

Polski wicepremier i szef resortu obrony powiedział, że czołgi K2 będą produkowane nad Wisłą. „Mamy pełne potwierdzenie woli współpracy i jak najszybszego przekazania wszystkich informacji o charakterze technicznym, żeby polskie zakłady zbrojeniowe mogły się przygotować do produkcji czołgów K2 w Polsce. Wszystkie siły i środki są skierowane na to, żeby ta produkcja rozpoczęła się jak najszybciej” – oznajmił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejna umowa wykonawcza na 180 czołgów K2 między Polską a Koreą zostanie podpisana podczas targów w Kielcach. Docelowo czołgi mają zostać wyprodukowane w Polsce.

wzl2.mil.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply