Czołgi K2 będą produkowane w Polsce

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał z Shin Won-sik, ministrem obrony Korei Południowej. Politycy rozmawiali o współpracy obu krajów w dziedzinie obronnego i rozwoju przemysłu zbrojeniowego.

W czwartek Władysław Kosiniak-Kamysz spotkała się z Shin Won-sik, ministrem obrony Korei Południowej w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Pruszkowie. Rozmowy delegacji dotyczyły między innymi współpracy w sferze wojskowej, szczególnie w dziedzinie obronności i uzbrojenia. Ministrowie współprzewodniczyli posiedzeniu wspólnego komitetu ministerialnego do spraw dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności i przemysłu zbrojeniowego.

Polski wicepremier i szef resortu obrony powiedział, że czołgi K2 będą produkowane nad Wisłą. „Mamy pełne potwierdzenie woli współpracy i jak najszybszego przekazania wszystkich informacji o charakterze technicznym, żeby polskie zakłady zbrojeniowe mogły się przygotować do produkcji czołgów K2 w Polsce. Wszystkie siły i środki są skierowane na to, żeby ta  produkcja rozpoczęła się jak najszybciej” – oznajmił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejna umowa wykonawcza na 180 czołgów K2 między Polską a Koreą zostanie podpisana podczas targów w Kielcach. Docelowo czołgi mają zostać wyprodukowane w Polsce.

Czytaj: Korea Południowa dokona przeglądu zakazu dostaw broni na Ukrainę

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że współpraca z Koreą Południową ma charakter strategiczny. “Korea Południowa dostarcza już sprzęt do Polski. To jest samolot FA-50, to są wyrzutnie Chunmoo, armatohaubice K9 i czołgi K2. Te wszystkie rodzaje sprzętu są już w Polsce”. Wicepremier przypomniał, że  minister Paweł Bejda podpisał umowę na dostawę kolejnych wyrzutni Chunmoo w programie HOMAR-K dla Polski. Polonizacja produktu jest dla nas bardzo ważna.

“Dla nas to jest obietnica wyborcza, żeby 50% produkcji i zakupów dla polskiej armii była realizowana na terytorium Rzeczypospolitej. Nie da się tego wypełnić tylko swoimi zakładami, ale właśnie inwestycjami, które przychodzą do Polski” – Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo Obrony Narodowej/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply