W poniedziałek 11 września br. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, szef MON zatwierdził umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A.

Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.

Szef MON podkreślił, że realizacja umowy ma odbywać się przy udziale krajowego przemysłu zbrojeniowego.

„Zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania 486 wyrzutni HIMARS dla Wojska Polskiego. Razem z zamówionymi w 2019 roku wyrzutniami, Wojsko Polskie będzie dysponowało 500 wyrzutniami HIMARS” – powiedział szef MON w Toruniu.

Zobacz też: Rakiety do systemów HOMAR-K mają być produkowane w Polsce. PGZ i Hanwha zawarły porozumienie

„Rozpoczęcie dostaw planujemy pod koniec 2025 roku. 2026 rok został wskazany jako ten rok bezpieczny. Wyzwaniem będzie przystosowanie systemów, integracja wyrzutni z polskimi systemami. Po rozmowach z polskim przemysłem zbrojeniowym mogę zapewnić, że w ciągu dwóch lat przeprowadzimy tę integrację. (…) Jestem bardzo wdzięczny firmie Lockheed Martin, Kongresowi USA i administracji amerykańskiej za współpracę” – zaznaczył po zatwierdzeniu umów minister M. Błaszczak.

Realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi. Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich, planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej.

Realizacja programu HOMAR-A zakłada transfer technologii, zapewniając maksymalną polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.

„Artyleria rakietowa jest bardzo ważna w systemie odstraszania. Chcę też podkreślić, że umowa którą zatwierdziłem przewiduje polonizację himarsów. Naszą ambicją jest to, żeby wyrzutnie były usadowione na polskich podwoziach. Zależy nam na tym, żeby system zarządzania polem walki też był polski. No i również współprodukcja rakiet. To wszystko jest celem, który sobie założyliśmy. Cieszę się z otwartości strony amerykańskiej w tych rozmowach. Podpisanie umowy jest dowodem, na to, że zrobiliśmy kolejny krok naprzód” – podkreślił minister.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply