W piątek do 5. Lubuskiego Pułku Artylerii im. generała artylerii koronnej Marcina Kątskiego dotarła dostawa ośmiu wyrzutni rakietowych Homar-K – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON dodał, że „docelowo w Sulechowie cały dywizjon artylerii rakietowej będzie wyposażony w ten nowoczesny sprzęt”.
„Wzmacniamy zdolności artylerii! Do 5 Lubuskiego Pułku Artylerii trafiło 8 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K. Docelowo w Sulechowie cały dywizjon artylerii rakietowej będzie wyposażony w ten nowoczesny sprzęt” – czytamy we wpisie na X Kosiniaka-Kamysza.
Wzmacniamy zdolności artylerii! Do 5 Lubuskiego Pułku Artylerii trafiło 8 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K. Docelowo w Sulechowie cały dywizjon artylerii rakietowej będzie wyposażony w ten nowoczesny sprzęt. pic.twitter.com/OToBTPimCU
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) September 26, 2025
System Homar-K jest polonizowaną wersją wyrzutni K239 Chunmoo. Moduły systemu są integrowane w zakładach Huty Stalowa Wola S.A. z polskimi podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8 oraz z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ i cyfrową łącznością Fonet. Modułowa konstrukcja pozwala na zastosowanie różnych typów amunicji: dwa zasobniki mieszczą po sześć kierowanych pocisków CGR-080 kal. 239 mm o zasięgu 80 km albo pojedynczy kontener z rakietą CTM-290 kal. 600 mm o zasięgu do 290 km; przewidziano także integrację rodzimego pocisku kal. 122 mm.
Dostawy modułów Homar-K do Polski realizowane są w ramach umowy ramowej podpisanej z Hanwha Aerospace. Pierwsze przesyłki rozpoczęły się w 2023 r.; do końca 2024 r. do Polski dotarło 72 moduły, w styczniu 2025 r. przypłynęło kolejne 18 modułów, a najnowsza dostawa modułów miała miejsce 24 czerwca br. Łącznie dostarczono 126 modułów, z których 72 zostały zintegrowane z podwoziami Jelcz. Moduły trafiają najpierw do Huty Stalowa Wola w celu integracji z podwoziami oraz systemami łączności i kierowania ogniem.
Do tej pory wyrzutnie Homar-K zostały przydzielone m.in. do 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca (18 lipca br.), 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby (do końca 2023 r.) oraz 1. Mazurskiej Brygady Artylerii (od sierpnia 2024 r.). W ramach planów modernizacyjnych przewidziano wyposażenie co najmniej czterech dywizjonów Homar-K do końca 2026 r.
W grudniu 2024 r. rozpoczęto lokalizację łańcucha dostaw i prac nad produkcją amunicji oraz komponentów. Na XXXIII MSPO w Kielcach, 2 września br., spółki Hanwha Aerospace i Grupa WB podpisały porozumienie o utworzeniu polsko-koreańskiej spółki joint venture Hanwha WB Advanced Systems w celu lokalnej produkcji kierowanych pocisków CGR-080. Pierwsze bojowe strzelania amunicją CGR-080 w Polsce zrealizowano 5 grudnia 2024 r.
Kontrakty obejmują dostawy i transfer technologii. Umowa ramowa z 4 listopada 2022 r. przewidywała zakup 218 wyrzutni oraz pakietu logistyczno-szkoleniowego (wartość 3,55 mld USD). Druga umowa wykonawcza z 25 kwietnia 2024 r. dodała 72 moduły (wartość 1,6 mld USD), co łącznie daje zamówienie na 290 wyrzutni. Transfer technologii obejmuje także serwisowanie i możliwość krajowej produkcji amunicji oraz komponentów systemu.
Dostarczane moduły uzupełniane są o systemy wsparcia i logistyki: zamówiono bezzałogowe systemy rozpoznawcze Force Protection (Grupa WB) oraz cysterny-dystrybutory paliwowe CD-10s (Celtech). System Homar-K wyróżnia się możliwością szybkiego przeładowania, mobilnością wynikającą z podwozia 8×8 oraz integracją z krajowymi systemami dowodzenia i łączności.
Homar-K są konstrukcyjnie podobne do amerykańskich wyrzutni HIMARS. Homary-K mogą strzelać różnymi typami rakiet, w tym pociskami balistycznymi o zasięgu nawet ok. 300 km.
Może Cię zainteresować: Umowa ramowa na 1266 pojazdów terenowych dla Wojska Polskiego
Czytaj również: Patrioty w akcji: Polska testuje system Wisła z IBCS
Kresy.pl/X





























