Czarnomorski korytarz zbożowy powinien nadal działać, ale bez udziału Rosji, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z afrykańskimi dziennikarzami.

Rozmowę tę zrelacjonował w poniedziałek rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikifirow. “Nawet bez Federacji Rosyjskiej trzeba zrobić wszystko, abyśmy mogli korzystać z tego korytarza czarnomorskiego. Nie boimy się. Zgłosiły się do nas firmy posiadające statki. Powiedziały, że są gotowe, jeśli Ukraina wypuści, a Turcja je przepuści, wtedy wszyscy są gotowi kontynuować dostawy zboża” – podał ukraiński portal Korrespondent.net.

Zełenski przypomniał, że utworzenie korytarza morskiego dla ukraińskiego zboża uregulowane zostało pakietem umów: jednych zawartych między Ukrainą, Turcją i ONZ i drugimi, które zostały zawarte w konstelacji Rosja-Turcja-ONZ.

„Dlatego, kiedy Rosja mówi, że zawiesza, zrywa jej porozumienia z sekretarzem generalnym ONZ Guterresem i prezydentem Erdoganem. Nie z nami. Nie mieliśmy z nimi żadnych umów” – powiedział Zełenski. „Poinstruowałem nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aby po oficjalnym sygnale Federacji Rosyjskiej przygotowało nasze oficjalne sygnały do ​​Organizacji Narodów Zjednoczonych i Turcji, aby odpowiedziały mi jako prezydentowi Ukrainy, czy są gotowe kontynuować naszą inicjatywę” – dodał ukraiński prezydent.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. W poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply