Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola opowiedziała się za dostawą niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę.

Szefowa PE Roberta Metsola odwiedziła Bawarię, gdzie spotkała się z klubem parlamentarnym CSU w Bundestagu – informuje portal Deutsche Welle w sobotę. Wyraziła opinię, że ważne jest dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy.

Metsola podkreśliła, że Rosja chce, aby Europa odwróciła oczy od Ukrainy. Zaznaczyła, że nie wolno do tego dopuścić. Jej zdaniem ważne jest, aby Europa nadal wspierała Ukraińców politycznie, humanitarnie i militarnie, a także zwiększała własny potencjał obronny, by stać się „prawdziwą unią obronną”.

Szefowa PE wyraziła zadowolenie z zapowiedzianej przez rząd Niemiec dostawy Marderów na Ukrainę. Opowiedziała się także za dostawą niemieckich czołgów Leopard dla Kijowa.

Jak informowaliśmy, Wall Street Journal podał w piątek, że Polska rozważa wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard. O wspomniane doniesienia został zapytany w sobotę premier Mateusz Morawiecki. “Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.

Dopytywany, czy w takim razie propozycja przekazania kolejnych czołgów jest rozważana, odpowiedział: “My sami, naszych czołgów, kolejnych, na ten moment nie zamierzamy przekazywać. Tak mogę odpowiedzieć”.

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ten ciężki, nowoczesny sprzęt. Tyle mogę powiedzieć na ten moment. Pan prezydent jest też w to zaangażowany, ja rozmawiałem o tym z kanclerzem Scholzem parę tygodni temu w Brukseli i sądzę, że w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – odpowiedział.” – jeżeli tak powiedział “pan premier” i w dodatku zaangażował się w to “pan prezydent” to można być spokojnym, że Ukraińcy Leopardów nie dostaną.