Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie od 20 do 40 bojowych wozów piechoty Marder – podał „Spiegel”. Szefowa komisji obrony Bundestagu zapowiada dalsze naciski na rząd, by zgodził się na wysłanie Ukraińcom czołgów Leopard.

Jak pisaliśmy, w czwartek Biały Dom poinformował, że USA zamierzają dostarczyć Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy wozy Marder. Ponadto, Niemcy w ślad za Amerykanami mają wysłać Ukraińcom dodatkową baterię Patriot. Agencja Reuters podała, że wozy Bradley mają być częścią nowego pakietu pomocy wojskowej dla Kijowa, który ma zostać ogłoszony w piątek.

Marie-Agnes Strack-Zimmerman, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu, zamieściła po ogłoszeniu tej informacji wpis na Twitterze. Potwierdziła je i dodała, że kolejnym krokiem powinno być dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard.

„To wielka ulga, że rząd Niemiec, a zwłaszcza urząd kanclerza nareszcie toruje drogę dla dostarczenia pojazdów opancerzonych na Ukrainę. To bardzo późno, ale nie za późno. Nasze wysiłki przyniosły efekty. Ale nie poddajemy się. Po Marderach [niem. kunach – red.] nadchodzą Leopardy” – napisała Strack-Zimmerman.

Ponadto, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu wezwała wcześniej do natychmiastowego przekazania Ukrainie Bojowych Wozów Piechoty Marder.

Według czwartkowych, nieoficjalnych informacji niemieckiego magazynu „Spiegel”, w Ministerstwie Obrony Niemiec omawiana jest kwestia liczby wozów Marder, które można by przekazać Ukraińcom. Jak podano, chodzi o 20-40 pojazdów.

„Spiegel” napisał, że dostarczenie Marderów może nastąpić szybko, ponieważ ich producent ma zmagazynowane stare, ale zmodernizowane wersje tych wozów.

Ponadto, mogą to również być pojazdy z magazynów Bundeswehry. Chodzi o wozy bojowe, które w najbliższych miesiącach zostaną zastąpione nowymi lub wyremontowanymi wozami.

Bundeswehra mogłaby zapewnić niezbędne szkolenie ukraińskich załóg, podobnie jak w przypadku już dostarczonych systemów artyleryjskich czy obrony przeciwlotniczej. Niemieckie wojsko ma już odpowiednie plany, jednak brakuje decyzji politycznej.

Jak informowaliśmy, portal Politico podał, że nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart łącznie 3,8 mld dolarów, będzie obejmował m.in. 50 bojowych wozów piechoty Bradley oraz rakiety przeciwlotnicze Sea Sparrow. Zdaniem portalu, wysłanie wozów Bradley może przyczynić się do decyzji o wysłaniu Ukraińcom zachodnich czołgów.

Decyzja rządu w Berlinie, według mediów niemieckich i agencji prasowych, może być związana z wcześniejszą zapowiedzią Francji. Przypomnijmy, że w środę prezydent Emmanuel Macron zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że Francja dostarczy Ukrainie transportery opancerzone AMX-10 RC, które również zaliczane są do tzw. czołgów kołowych.

Portal Politico napisał, że podczas swoich rozmów w USA, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podniósł temat rakiet ATACMS dla Ukrainy, ale spotkał się z odmową. Ukraińcy mieli też poprosić Amerykanów o dostarczenie choćby kilku czołgów Abrams, żeby skłonić Niemcy do przysłania Ukrainie swoich Leopardów.

Spiegel / eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz