Doradca prezydenta USA naciskał w rozmowie z doradcą włoskiej premier w sprawie jak najszybszego wysłania na Ukrainę systemów obrony powietrznej SAMP/T – podała „La Repubblica”.

Jak podaje ukraińska agencja UNIAN, powołująca się na włoską gazetę „La Repubblica”, Amerykanie oczekują, że Włochy przekażą Ukrainie nowoczesne rakietowe systemy obrony powietrznej SAMP/T.

Według „La Repubblica”, temat ten został poruszony podczas rozmowy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake’a Sullivana z doradcą premier Włoch, Francesco Talo. Gazeta pisze, że według jej źródeł Amerykanie naciskali, by Włosi wysłali Ukraińcom systemy przeciwlotnicze jak najszybciej. Chodzi tu przede wszystkim o włosko-francuskie systemy SAMP/T.

Sullivan i Talo potępili rosyjską inwazję na Ukrainę. Obaj potwierdzili też gotowość do przekazania na Ukrainę różnych rodzajów uzbrojenia. Systemy obrony powietrznej miałyby przede wszystkim ochraniać ukraińską infrastrukturę krytyczną, głównie z sektora energetycznego.

Gazeta podkreśla, że decyzja w sprawie przekazania Ukraińcom SAMP/T została już podjęta na poziomie politycznym. Dodaje, że teraz pozostaje czekać na oficjalne ogłoszenie tej decyzji przez włoski rząd.

Niewykluczone, że naciski ze strony USA świadczą o jakimś zniecierpliwieniu ze strony Waszyngtonu w opisywanej sprawie. Jeszcze w pierwszej połowie października ub. roku prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski wezwał Włochy i Francję, by przekazały stronie ukraińskiej systemy obrony powietrznej SAMP-T.

W końcu października podawano, że jak pisaliśmy, Włochy i Francja uzgadniają wspólne wysłanie na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej SAMP-T. Według ówczesnej wersji, Włochy przekazałyby Ukrainie systemy radarowe, natomiast Francja wysłałaby wyrzutnie i rakiety. Informacje na ten temat przekazał jako pierwszy włoski dziennik La Repubblica.

Z kolei na początku listopada włoska gazeta Il Messaggero napisała, że Włochy „zamrażają” dostawy broni na Ukrainę. Jak poinformowały źródła rządowe gazety, operacja pomocy wojskowej dla Ukrainy została wstrzymana, ponieważ władze w Rzymie chciały najpierw skoordynować pomoc z NATO i szczegółowo zagłębić się w szczegóły ukraińskich próśb wojskowych.

Niedługo później agencja Reuters podała, że jak poinformował przedstawiciel włoskiej koalicji rządzącej, rząd Włoch rozważa przekazania na Ukrainę systemów obrony powietrznej. Chodziło o wspomniane wcześniej systemy SAMP-T i włoski Aspide. Rozważano także możliwość wysłania Ukraińcom ręcznych wyrzutni systemu Stinger.

Od tamtego czasu sprawa utknęła w miejscu. Pod koniec grudnia 2022 roku Zełenski postanowił interweniować i w rozmowie telefonicznej z premier Giorgią Meloni poruszył temat systemów przeciwlotniczych. Po rozmowie prezydent Ukrainy oświadczył, że sprawa dostarczenia przez Włochy systemów obrony powietrznej dla ochrony ukraińskiego nieba jest rozważana przez włoski rząd.

Według oficjalnego komunikatu rządu Włoch, premier Meloni zapewniła Zełenskiego o pełnym poparciu politycznym, wojskowym, gospodarczym i humanitarnym dla Ukrainy. Nie ma tam jednak wzmianki o wątku, dotyczącym systemów obrony powietrznej.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz