Według gazety Il Messaggero Włochy „zamrażają” dostawy broni na Ukrainę.

Według środowego wydania gazety Il Messaggero, Włochy „zamrażają” dostawy broni na Ukrainę. Jak poinformowały źródła rządowe gazety, operacja pomocy wojskowej dla Ukrainy została wstrzymana, ponieważ włoskie władze chcą najpierw skoordynować pomoc z NATO i szczegółowo zagłębić się w szczegóły ukraińskich próśb wojskowych.

„Dopiero wtedy zrozumiemy, czego Kijów potrzebuje i jaką broń możemy dostarczyć”.

Gazeta przypomina, że ​​sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg odwiedzi kraj i spotka się zarówno z premier Meloni, jak i z ministrem obrony Włoch.

Według gazety, wraz ze Stoltenbergiem, włoskie władze prawdopodobnie sporządzą listę broni dla Ukrainy.

Jak informowaliśmy, dziennikarze włoskiego La Repubblica ujawnili w niedzielę szczegóły pomocy wojskowej, jakiej Włochy udzielają Ukrainie. Dotyczy to przekazania siłom ukraińskim sześciu haubic samobieżnych PzH-2000, dwóch MLRS i haubic samobieżnych 155 mm M109L.

„To znaczący wkład przede wszystkim z technologicznego punktu widzenia, ponieważ przeniesiono dwa z najpotężniejszych i najnowocześniejszych obecnie dostępnych systemów walki. Należą do nich PzH 2000 ACS i MLRS, które pozwoliły ukraińskim wojskom prześcignąć rosyjską artylerię” – czytamy w gazecie.

Nie jest jasne jaki dokładnie system MLRS zostanie przesłany na Ukrainę, ale prawdopodobnie jest to M270. Raporty podają, że arsenał włoskiego wojska obejmuje 22 jednostki takich MLRS, z których część została zmodernizowana do poziomu GMLRS.

„Dwa [MLRS – przyp. red.] są dostarczane na Ukrainę i zostaną dodane do tych proponowanych przez Londyn i Berlin” – podały media.

Należy zauważyć, że Ukraina otrzymała system MARS II MLRS z Niemiec i M270 z Wielkiej Brytanii.

Dziennikarze La Repubblica informują również, że ostatnia decyzja rządu byłego premiera Mario Draghiego zezwala na transfer dział samobieżnych M109L na Ukrainę. Podkreślają, że te działa samobieżne zostaną sprawdzone, a następnie wysłane na Ukrainę.

Zobacz też: Media: Włochy i Francja chcą wysłać na Ukrainę zaawansowane systemy obrony powietrznej SAMP-T

Według dziennikarzy Włochy przeniosą też na Ukrainę transportery opancerzone M113. „Pozwolą piechocie ukraińskiej poruszać się bez obaw o wybuchy i odłamki. Są stare, ale skuteczne, niezbędne do zastąpienia pojazdów opancerzonych zniszczonych podczas ośmiu miesięcy zmagań” – podkreślały media.

Kresy.pl/Il Messaggero/Do Rzeczy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz