Sprawa dostarczenia przez Włochy systemów obrony powietrznej dla ochrony ukraińskiego nieba jest rozważana przez włoski rząd – oświadczył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

We wtorek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odbył rozmowę telefoniczną z premier Włoch, Giorgią Meloni. Podziękował jej za kolejne pakiet pomocowy, wart 10 mln euro.

„Wyraziłem Georgii Meloni wdzięczność za wsparcie i wszechstronne wsparcie dla Ukrainy i zadowolenie z przeznaczenia przez włoski rząd dodatkowych 10 mln euro wsparcia” – napisał Zełenski na Telegramie.

Ukraiński prezydent poinformował też, że włoski rząd rozważa kwestię przekazania Ukrainie systemów obrony powietrznej.

„Georgia Meloni poinformowała, że sprawa dostarczenia systemów obrony powietrznej dla ochrony ukraińskiego nieba jest rozważana” – napisał Zełenski. „Omówiliśmy też plan pokojowy” – dodał.

Według oficjalnego komunikatu rządu Włoch, premier Meloni zapewniła Zełenskiego o pełnym poparciu politycznym, wojskowym, gospodarczym i humanitarnym dla Ukrainy. Nie ma tam jednak wzmianki o wątku, dotyczącym systemów obrony powietrznej.

Ukraińskie media przypominają, że wcześniej parlament Włoch potwierdził decyzję rządu w sprawie dostarczania Ukrainie uzbrojenia w 2023 roku. Zgodnie z przyjętym dokumentem, w przyszłym roku Włochy będą dostarczać jej broń w porozumieniu z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej. Istotą decyzji jest, że pakiety pomocowe będzie można wysyłań na wschód bez uzgodnienia z parlamentem.

Jak pisaliśmy, w końcu października br., że Włochy i Francja uzgadniają wspólne wysłanie na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej SAMP-T. Włochy przekazałyby Ukrainie systemy radarowe, natomiast Francja wysłałaby wyrzutnie i rakiety. Informacje na ten temat przekazał w jako pierwszy włoski dziennik La Repubblica.

Z kolei na początku listopada włoska gazeta Il Messaggero napisała, że Włochy „zamrażają” dostawy broni na Ukrainę. Jak poinformowały źródła rządowe gazety, operacja pomocy wojskowej dla Ukrainy została wstrzymana, ponieważ władze w Rzymie chcą najpierw skoordynować pomoc z NATO i szczegółowo zagłębić się w szczegóły ukraińskich próśb wojskowych.

Niedługo później agencja Reuters podała, że jak poinformował przedstawiciel włoskiej koalicji rządzącej, rząd Włoch rozważa przekazania na Ukrainę systemów obrony powietrznej. Chodziło o wspomniane wcześniej systemy SAMP-T i włoski Aspide. Rozważano także możliwość wysłania Ukraińcom ręcznych wyrzutni systemu Stinger.

Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply