Według relacji węgierskich mediów, głównym tematem rozmów prezydentów Węgier i Ukrainy były problemy etnicznych Węgrów na Ukrainie. Janos Ader powiedział Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Węgrzy z Zakarpacia oczekują poszanowania przez Kijów ich praw i rozwiązania takich kwestii jak podwójne obywatelstwo czy ukraińskie ustawy o edukacji i o języku.

Prezydent Węgier János Áder spotkał się dziś w Kijowie z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wcześniej przyjechał na jego poniedziałkową inaugurację.

Jak podkreślają węgierskie media, ze strony Adera zasadniczym tematem rozmowy były problemy etnicznych Węgrów na Ukrainie. Prezydent Węgier zaproponował ustanowienie wspólnego komitetu, który miałby służyć jako forum dla dyskutowania wszelkich kwestii spornych między Węgrami a Ukrainą. Według Adera, Zełenski poparł tę propozycję.

– W naszym interesie leży wzmacnianie równie stabilnych i pokojowych relacji z Ukrainą, naszym najludniejszym sąsiadem, jak z innymi naszymi sąsiadami. Jesteśmy na to otwarci – powiedział prezydent Węgier.

– Jednocześnie, wyraziłem jasno, iż węgierska społeczność na Zakarpaciu nie prosi o nic więcej niż o to, żeby Ukraina przestrzegała zobowiązań, do których obligują ją jej konstytucja i traktaty międzynarodowe – zaznaczył. Dodał, że obecnie prawa Węgrów z Ukrainy są ograniczane bardziej, niż było to za czasów ZSRR. – W demokracji to nie do zaakceptowania.

Ader pozytywnie wyrażał się o otwartości ze strony nowego prezydenta Ukrainy na dyskutowanie i rozwiązywanie kwestii dyskusyjnych dotyczących Węgrów z Zakarpacia, takich jak podwójne obywatelstwo czy ukraińskie ustawy o edukacji i o języku. Obie zostały przez Budapeszt zdecydowanie skrytykowane. Zaprosił też Zełenskiego do złożenia wizyty na Węgrzech, podczas której mógłby omówić z nim takie sprawy, jak ulepszenie przejść granicznych i ochronę środowiskową stref przygranicznych. Ogólnie prezydent Węgier ocenił spotkanie jako „zachęcający początek”. Ma nadzieję, że pójdą za tym spotkania ekspertów obu stron.

Przeczytaj: Szijjarto: za nic nie poświęcilibyśmy Węgrów z krajów ościennych

Według oficjalnej relacji służby prasowej prezydenta Ukrainy ze spotkania, rozmowy dotyczyły współpracy obu krajów w sprawie dalszej presji międzynarodowej na Rosję. Zełenski podkreślał, że rosyjska agresja na wschodzie i okupacja Krymu wymaga tego rodzaju działań. Zaznaczył przy tym, że Węgry były jednym z pierwszych krajów, które uznały niepodległość Ukrainy. Wyraził nadzieję, że Budapeszt znów będzie wspierał europejską i euroatlantycką integrację państwa ukraińskiego. Zwrócił również uwagę na znaczenie praktycznych działań dotyczących gospodarki, rozwoju infrastruktury, sfery socjalnej, współpracy granicznej, które pomogłyby w zbliżeniu Ukrainy do Węgier i pokazały wzajemnie korzystne rezultaty takiej interakcji. W oficjalnej relacji strony ukraińskie nie wspomniano o rozmowach nt. mniejszości węgierskiej.

Wcześniej szef MSZ Węgier Peter Szijjarto wielokrotnie podkreślał, że „Węgry będą blokować integrację Ukrainy z NATO, dopóki nie zmieni się antywęgierska polityka rządu na Ukrainie”. Przypomnijmy, że powodem jest restrykcyjna polityka dotychczasowych władz w Kijowie względem mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Szijjarto podkreślał też, że ochrony praw węgierskiej mniejszości narodowej nie można oddzielać od kwestii bezpieczeństwa.

Jesienią ub. roku premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że porozumienie z ówczesnymi władzami Ukrainy nie jest możliwe. Powiedział, że Budapeszt jest już w kontakcie z potencjalnymi zwycięzcami ukraińskich wyborów i stara się dyskutować o niezbędnych zmianach, które mogą być dokonane po zmianie ukraińskiego rządu. Według Orbana „Ukraina wciąż może powrócić na ścieżkę przyjaźni lub strategicznego partnerstwa z Węgrami”. Węgierski przywódca wskazał, że to jedyny sposób, w który Ukraina może zmierzać do NATO i UE.

Po zwycięstwie Zełenskiego w wyborach prezydenckich strona węgierska sygnalizowała, że liczy na nowe otwarcie ws. polityki Ukrainy względem autochtonicznej mniejszości węgierskiej. Nową perspektywę otwierają też zmiany w kontekście nowych przyspieszonych wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

Przeczytaj: Ukraina: Zełenski rozwiązał parlament i ogłosił termin nowych wyborów

MTI / dailynewshungary.com / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply