Ukraina: Zełenski rozwiązał parlament i ogłosił termin nowych wyborów

Zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu inauguracji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał we wtorek dekret, którym rozwiązał ukraiński parlament (Radę Najwyższą). Wyznaczył także termin przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Dekret rozwiązujący Radę Najwyższą został zamieszczony we wtorek na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy. Podano w nim również datę przyspieszonych wyborów parlamentarnych – będzie to 21. lipca 2019 roku. Dekret zacznie obowiązywać od dnia opublikowania w dzienniku urzędowym.

Wcześniej Zełenski przeprowadził konsultacje z liderami frakcji parlamentarnych, wymagane przez ukraińskie prawo w przypadku zamiaru rozwiązania parlamentu. Na spotkaniu nowy prezydent uzasadniał swoją decyzję niskim poziomem zaufania obywateli do parlamentu a także brakiem koalicji parlamentarnej od 2016 roku.

Zełenski chce także, by parlament zebrał się jeszcze na nadzwyczajnym posiedzeniu 22. maja w celu nowelizacji kodeksu wyborczego. Zmiany miałyby polegać m.in. na obniżeniu progu wyborczego do 3 proc. oraz likwidacji okręgów większościowych.

Obecna na spotkaniu konsultacyjnym Julia Tymoszenko zaproponowała, by na nadzwyczajnym posiedzeniu parlament rozpatrzył także zmiany kadrowe w kierownictwach MSZ, ministerstwa obrony, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Prokuratury Generalnej.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Wołodymyr Zełenski został zaprzysiężony na nowego prezydenta Ukrainy. Już w swojej inauguracyjnej mowie zapowiedział rozwiązanie parlamentu a także zażądał dymisji szefów SBU, Prokuratury Generalnej i ministra obrony. Zasugerował także dymisję całego rządu. Wkrótce potem premier Wołodymyr Hrojsman złożył rezygnację. Wcześniej uczynili to szef SBU Wasyl Hrycak oraz minister obrony Stepan Połtorak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Czego Ukraińcy oczekują od Zełenskiego i co sądzą o nauczaniu jęz. rosyjskiego [SONDAŻ]

Kresy.pl / president.gov.ua / Ukraińska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz