Minister obrony Ukrainy i szef SBU podali się do dymisji

W dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Ukrainy do dymisji podali się bezpośrednio mu podlegli szefowie dwóch ukraińskich struktur siłowych – Ministerstwa Obrony Ukrainy oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Szef SBU Wasyl Hrycak złożył rezygnację jeszcze przed oficjalnym zaprzysiężeniem Zełenskiego. „Wykonuję obietnicę i informuję: dzisiaj składam na ręce nowo wybranego prezydenta Ukrainy raport o moim zwolnieniu ze stanowiska szefa SBU” – ogłosił Hrycak w oświadczeniu opublikowanym przez SBU na Facebooku. Z oświadczenia wynika, że rezygnację złożyli również wszyscy zastępcy Hrycaka oraz inni członkowie jego „drużyny”. „Robimy to szczerze, całkowicie zdając sobie sprawę z prawa nowego prezydenta Ukrainy na inicjowanie zmian kadrowych w kierownictwie Służby”. – zapewnił Hrycak.

Minister obrony Stepan Połtorak czekał z rezygnacją do momentu zaprzysiężenia nowego prezydenta. Jego odejście zostało również ogłoszone za pośrednictwem mediów społecznościowych. W piśmie, którego kopię opublikował na Facebooku, Połtorak poprosił Zełenskiego o rozpatrzenie jego rezygnacji. Odchodzący minister obrony również powołał się na prawo nowego prezydenta do doboru współpracowników.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek w Radzie Najwyższej Ukrainy odbyła się uroczystość zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy. W inauguracyjnym przemówieniu nowy prezydent zwrócił się do parlamentu o zwolnienie ministra obrony, szefa SBU oraz szefa Prokuratury Generalnej. Ukraińskie media milczą na temat ewentualnego odejścia prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: ONZ: Ukraina zezwalała na tortury i prowadziła tajne więzienia

Przypomnijmy, że wcześniej rezygnacje złożyli m.in. minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin, szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksandr Turczynow oraz liczni urzędnicy administracji prezydenta.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz