W związku ze zbliżaniem się końca prezydentury Petra Poroszenki do dymisji podają się związani z nim urzędnicy. W piątek odejście z zajmowanych stanowisk ogłosili minister  spraw zagranicznych Pawło Klimkin oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. Ten drugi wyraził nawet gotowość do przejścia do służby w „dowolnym oddziale” na froncie w Donbasie.

Klimkin, który zgodnie z ukraińską konstytucją jako szef MSZ podlega bezpośrednio prezydentowi, w mediach społecznościowych zapowiedział swoje odejście z urzędu. W nagraniu zamieszczonym na Facebooku powiedział, że w poniedziałek, w dzień zaprzysiężenia Wołodymyra Zełenskiego, złoży w ukraińskim parlamencie i na ręce nowego prezydenta oświadczenie o swojej rezygnacji. Szef ukraińskiej dyplomacji jest zdania, że tego wymaga polityczna kultura, a nowy prezydent ma prawo do wybrania sobie ludzi, którzy będą zajmować się polityką zagraniczną. Klimkin zaznaczył, że już wcześniej uprzedził Zełenskiego o swojej decyzji, a także zaoferował gotowość wspierania go.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Szef ukraińskiego MSZ zapowiedział start w wyborach do Rady Najwyższej, gdzie chce wykorzystać doświadczenie zdobyte w pracy w dyplomacji. Klimkin nie powiedział, z jakim ugrupowaniem zamierza się związać. Według jego słów ma być to „drużyna, z którą dzielę wspólne wartości, pryncypia, emocje i wizje”.

Także w piątek rezygnację na ręce prezydenta złożył inny podległy mu urzędnik, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) Ołeksandr Turczynow. Jako przyczynę rezygnacji wskazał zakończenie kadencji prezydenta, który mianował go na to stanowisko. Z kopii jego pisma opublikowanej przez media wynika, że Turczynow jest gotów przenieść się z fotela sekretarza RNBO do okopów w Donbasie. „Biorąc pod uwagę kontynuowanie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie, jestem gotów bezpośrednio do służby wojskowej w dowolnym oddziale wojskowym lub w formacji wojskowej i w dalszym ciągu bronić naszego kraju” – napisał Turczynow.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w czwartek ukraiński parlament wyznaczył datę zaprzysiężenia prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego na poniedziałek 20. maja br.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz