W piątek opublikowano wyniki dwóch sondaży, które pokazały radykalnie odmienne dane na temat preferencji wyborczych Polaków. W sondażu Kantar PiS wyprzedza Koalicję Europejską o 15 pkt. procentowych a w sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych (IBSP) liderem jest KE z ponad 10-procentową przewagą nad PiS.

Według Kantar wybory do Parlamentu Europejskiego wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość uzyskując 43 proc. poparcia. Koalicja Europejska otrzymałaby 28 proc. głosów. Ugrupowanie Roberta Biedronia – Wiosna mogłoby liczyć na 8 proc. głosów. Tuż pod progiem wyborczym znalazłaby się Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, na którą wskazało 4 proc. ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się Kukiz’15 oraz Lewica Razem, na które, według sondażu, chce głosować po 3 proc. wyborców. W porównaniu z poprzednim miesiącem poparcie dla PiS wzrosło aż o 7 pkt. procentowych. KE i Wiosna zanotowały 1-procentowy wzrost poparcia. Ze wzrostu notowań mogła cieszyć się też Konfederacja (+2 pkt. proc.). Kukiz’15 oraz Lewica Razem straciły po 1 pkt. procentowym poparcia.

Badanie Kantar przeprowadzono w dniach 10-15. maja techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Dalece odmienne wyniki preferencji wyborczych pokazał sondaż IBSP dla “Newsweeka” i Radia Zet. W badaniu tym pierwsze miejsce zajęła Koalicja Europejska z 43,63 proc. głosów. Drugi w kolejności PiS wybrało jedynie niespełna 33 proc. ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się Wiosna (9,06 proc.), Konfederacja (6,86 proc.), Kukiz’15 (4,89 proc.) i Lewica Razem (2,17 proc.). Według IBSP od ostatniego sondażu PiS straciło 6 pkt. procentowych poparcia, podczas gdy Konfederacja zyskała 5 pkt. proc. Zdaniem Łukasza Pawłowskiego z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, do której należy IBSP, spadek poparcia dla partii rządzącej należy wiązać z pojawieniem się w ostatnim czasie tematu pedofilii wśród księży. PiS miało stracić wyborców na korzyść Konfederacji i częściowo Kukiz’15. Badanie przeprowadzono w dniach 14-16. maja 2019 roku metodą telefoniczną, poprzez standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków.

Jak zauważył na Twitterze socjolog Marcin Palade, wyniki sondażu IBSP dla dwóch największych ugrupowań wyraźnie różnią się od analogicznych wyników pięciu innych sondażowni. “Albo co do kolejności myli się pięć pracowni, albo jedna” – napisał Palade.

CZYTAJ TAKŻE: Konfederacja nad progiem wyborczym w kolejnym sondażu

Kresy.pl / dorzeczy.pl / Newsweek

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply