W sondażu preferencji wyborczych przed wyborami do Europarlamentu przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolską Grupę Badawczą) dla portalu Radia Zet i tygodnika „Newsweek Polska”, Prawo i Sprawiedliwość minimalnie wyprzedziło Koalicję Europejską. Swoich przedstawicieli wprowadziłyby jeszcze do Parlamentu Europejskiego Wiosna i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy.

W sondażu zapytano respondentów, na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory europejskie odbyły się pod koniec kwietnia. Najwięcej wskazań padło na na Prawo i Sprawiedliwość – 40,25 proc. Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna i Zieloni), na którą chciało głosować 37,69 proc. respondentów.

Ponad progiem wyborczym znalazłyby się jeszcze tylko dwa ugrupowania. Były to Wiosna Roberta Biedronia (10,97 proc.) i Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (5,6 proc.). Jak stwierdził Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, jest to pierwsze badanie tego ośrodka, w którym Konfederacja przekroczyła próg wyborczy.

Pozostałe ugrupowania, w tym Kukiz’15 i Lewica, nie wprowadziłyby do Brukseli i Strasburga swoich europosłów. Na ruch Pawła Kukiza chciało głosować 3,72 proc. ankietowanych a na Lewicę – 1,3 proc.

Chęć wzięcia udziału w głosowaniu zadeklarowało 51,19 proc. ankietowanych. Sondaż przeprowadzono w dniach 23-26. kwietnia metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Próbie poddano próbę 1006 dorosłych Polaków.

Przypomnijmy, że według sondażu przeprowadzonego w połowie kwietnia przez Kantar Polska na zlecenie tygodnika „Polityka” pięć ugrupowań wprowadziłoby do Parlamentu Europejskiego swoich przedstawicieli. Były to PiS (35 proc.), Koalicja Europejska (23 proc.), Wiosna (8 proc.), Kukiz’15 (6 proc.) i Konfederacja (5 proc.).

Kresy.pl / radiozet.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz