W najnowszym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego PiS ma 12 pkt. proc. przewagi nad Koalicją Europejską. Gdyby wybory odbywały się obecnie, w PE znaleźliby się również przedstawiciele Wiosny, Kukiz’15 i Konfederacji.

Według nowego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie liberalno-lewicowego tygodnika „Polityka”, gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się obecnie, to znaleźliby się w nim przedstawiciele pięciu ugrupowań.

Największe poparcie odnotowuje PiS, które może liczyć na 35 proc. poparcia. Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Zieloni) zajmuje drugie miejsce, ale ze znacznie niższym poparciem (23 proc.).

 

Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia, na którą oddanie głosu deklaruje 8 proc. respondentów. 6 proc. badanych chce głosować na Kukiz’15, a 5 procent na Konfederację. Inne podmioty biorące udział w wyborach, w tym Partia Razem czy Polska Fair Play, nie przekroczyłyby progu wyborczego. Wyborcy niezdecydowani stanowili w badaniu aż 21 proc.

Według „Polityki”, wyniki sondażu wskazują, iż poparcie dla PiS zasadniczo jest stabilne, natomiast wyborców traci KE. Ci ostatni najpewniej zasilają liczniejsze niż wcześniej grono wyborców niezdecydowanych.

Wyniki wyborów do PE takie jak w sondażu oznaczałyby, że PiS uzyskałby aż 24 mandaty. Koalicji Europejskiej przypadłoby 16 mandatów, Wiośnie – 5, Kukiz’15 – 4, a Konfederacji dwa. Taki rozkład mandatów zakłada, że w najbliższych miesiącach nie dojdzie do Brexitu i Wielka Brytania weźmie udział w wyborach/

Badania na zlecenie „Polityki” przeprowadził Kantar Polska w dniach 11–12 kwietnia.
Przeczytaj: W najnowszym sondażu KO przed PiS, Konfederacja coraz bliżej Kukiz ’15

Czytaj również: Sondaż CBOS: tylko trzy partie w Sejmie

Interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      Ci wszyscy ,którzy załapią się na program 5+.Oni mają głęboko w tyle to co może spotkać Polskę w niedalekiej przyszłości.Dla nich liczy się tylko, to co teraz i już.