W najnowszym sondażu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego PiS ma 12 pkt. proc. przewagi nad Koalicją Europejską. Gdyby wybory odbywały się obecnie, w PE znaleźliby się również przedstawiciele Wiosny, Kukiz’15 i Konfederacji.

Według nowego sondażu przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie liberalno-lewicowego tygodnika „Polityka”, gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbywały się obecnie, to znaleźliby się w nim przedstawiciele pięciu ugrupowań.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Największe poparcie odnotowuje PiS, które może liczyć na 35 proc. poparcia. Koalicja Europejska (PO, SLD, PSL, Nowoczesna, Zieloni) zajmuje drugie miejsce, ale ze znacznie niższym poparciem (23 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia, na którą oddanie głosu deklaruje 8 proc. respondentów. 6 proc. badanych chce głosować na Kukiz’15, a 5 procent na Konfederację. Inne podmioty biorące udział w wyborach, w tym Partia Razem czy Polska Fair Play, nie przekroczyłyby progu wyborczego. Wyborcy niezdecydowani stanowili w badaniu aż 21 proc.

Według „Polityki”, wyniki sondażu wskazują, iż poparcie dla PiS zasadniczo jest stabilne, natomiast wyborców traci KE. Ci ostatni najpewniej zasilają liczniejsze niż wcześniej grono wyborców niezdecydowanych.

Wyniki wyborów do PE takie jak w sondażu oznaczałyby, że PiS uzyskałby aż 24 mandaty. Koalicji Europejskiej przypadłoby 16 mandatów, Wiośnie – 5, Kukiz’15 – 4, a Konfederacji dwa. Taki rozkład mandatów zakłada, że w najbliższych miesiącach nie dojdzie do Brexitu i Wielka Brytania weźmie udział w wyborach/

Badania na zlecenie „Polityki” przeprowadził Kantar Polska w dniach 11–12 kwietnia.
Przeczytaj: W najnowszym sondażu KO przed PiS, Konfederacja coraz bliżej Kukiz ’15

Czytaj również: Sondaż CBOS: tylko trzy partie w Sejmie

Interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz