May zgadza się na powtórne referendum w sprawie Brexitu

Premier Theresa May przedstawiła we wtorek szczegóły jej kolejnego planu, który ma doprowadzić do zatwierdzenia przez Izbę Gmin umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Elementem tego planu jest zgoda na przeprowadzenie drugiego referendum na temat Brexitu.

Jak podaje agencja Reutera, May przedstawiła szczegóły swojej propozycji podczas przemówienia w siedzibie głównej PricewaterhouseCoopers. Wynika z niej, że ma być to rodzaj transakcji wiązanej – w ustawie zatwierdzającej wynegocjowaną przez May z Brukselą umowę o wyjściu z UE znajdą się zapisy umożliwiające rozpisanie powtórnego referendum o Brexicie. Ustawa ma również obiecywać tymczasową unię celną z Unią Europejską.

Dzisiejsza propozycja May jest skierowana głównie do posłów Partii Pracy sprzeciwiających się Brexitowi, których głosy są potrzebne do zatwierdzenia umowy z UE wobec sprzeciwu części posłów Partii Konserwatywnej. Jednak jak pisze Reuters, propozycja powtórnego referendum i unii celnej z UE „rozwścieczyła” zwolenników Brexitu i skłoniła ich do utwardzenia stanowiska. Simon Clarke, jeden z torysów, który poparł May przy trzeciej próbie przeforsowania umowy o wyjściu z UE w Izbie Gmin, nazwał dzisiejszą propozycję premier Wielkiej Brytanii „skandaliczną”. Zdaniem byłego ministra Davida Jonesa wystąpienie May jedynie przysporzy zwolenników eurosceptycznej Brexit Party Nigela Farage’a, zaledwie kilka dni przed wyborami do Europarlamentu, w których Wielka Brytania również bierze udział.

Wydaje się, że oferta May nie przekonała także labourzystów i jak pisze Reuters, jej szanse „nie wyglądają dobrze”.

Jak pisaliśmy, Izba Gmin już trzykrotnie odrzuciła wynegocjowane przez Theresę May z Brukselą porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W marcu br. UE zgodziła się o przesunięcie terminu Brexitu o dwa tygodnie, do 12. kwietnia br. Theresa May oświadczyła, że poprosi Unię Europejską o dalsze przełożenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Obecnie termin ten jest wyznaczony na 31. października br.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: May ostrzega: Wielka Brytania może nigdy nie opuścić UE

Kresy.pl / Reuters

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz