Izba Gmin po raz trzeci odrzuciła porozumienie o Brexicie

Brytyjscy parlamentarzyści po raz trzeci odrzucili wynegocjowane przez Theresę May porozumienie o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. W piątkowym głosowaniu w Izbie Gmin umowę poparło 286 posłów a 344 było jej przeciwnych. – podała agencja AP.

Przewaga przeciwników umowy była mniejsza niż w poprzednich głosowaniach w styczniu i w marcu. Umowa została odrzucona nawet pomimo tego, że May obiecała odejście ze stanowiska premiera w razie przegłosowania porozumienia, co miało zachęcić posłów do głosowania zgodnie z jej wolą. Jak pisaliśmy, premier Wielkiej Brytanii oceniła, że nie ma poparcia we własnej partii, aby sprawować funkcję szefa rządu do końca kadencji. Portal BBC twierdził, że wyborów nowego szefa Partii Konserwatywnej można spodziewać się już w maju. Być może to skłoniło byłego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona i prawdopodobnego kandydata do zastąpienia jej w fotelu szefa Partii Konserwatywnej do zmiany stanowiska i zagłosowania tym razem za przyjęciem umowy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6558.82 PLN    (29.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednak mimo starań May w Izbie Gmin nie było większości potrzebnej do przyjęcia umowy. Przeciw głosowali m.in. posłowie Demokratycznej Partii Unionistycznej z Północnej Irlandii, ponieważ porozumienie traktuje Irlandię Północną inaczej niż resztę Wielkiej Brytanii.

Jak stwierdza AP, tym samym runął rządowy plan dotyczący Brexitu. Według agencji dpa Theresa May przyjęła wynik głosowania z „głębokim żalem” i ostrzegła, że może on mieć „poważne” implikacje.

Rząd Wielkiej Brytanii ma czas do 12. kwietnia na zakomunikowanie Brukseli, jakie są jego zamiary. Możliwe opcje to rezygnacja z Brexitu, prośba o dalsze jego opóźnienie lub tzw. twardy Brexit, czyli wyjście z UE bez umowy. Brytyjscy parlamentarzyści zaplanowali na poniedziałek serię głosowań, które mają pomóc w znalezieniu wyjścia z sytuacji.

Według AP dalsze odraczanie Brexitu wiązałoby się z wzięciem udziału przez Wielką Brytanię w majowych wyborach do Europarlamentu.

Kresy.pl / AP / dpa

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz