Theresa May zapowiedziała dymisję

Brytyjska premier Theresa May, która przejęła władzę po tym gdy Brytyjczycy zdecydowali się na opuszczenie Unii Europejskiej ogłosiła, że ustąpi ze stanowiska, jeśli Brexit uda się przeprowadzić według umowy jaką wynegocjowała.

Theresa May rozpoczęła o godz. 18 czasu warszawskiego posiedzenie z parlamentarzystami z ramienia swojej partii. Już na wstępie przemówienia zadeklarowała, że po doprowadzeniu do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ustąpi ze stanowiska premiera. Jak powiedziała – „nie będzie u władzy na następnym etapie” – cytuje CNN. May nie określiła jednak terminu w jakim zamierza podać się do dymisji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jestem gotowa ustąpić ze stanowiska wcześniej niż zamierzałam aby zrobić to co słuszne dla naszego kraju i naszej partii” – wypowiedź May przytacza BBC. Premier oceniła, że nie ma poparcia we własnej partii aby sprawować funkcję szefa rządu do końca kadencji. Portal brytyjskiego nadawcy publicznego twierdzi, że wyborów nowego szefa Partii Konserwatywnej można spodziewać się już w maju.

May nadal nakłaniała torysów do poparcia tej umowy o opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej jaką wynegocjowała – „Proszę wszystkich w tej sali o poparcie umowy tak, abyśmy mogli wypełnić nasze historyczne zadanie – zrealizować decyzję narodu brytyjskiego i opuścić Unię Europejską w sposób łagodny i uporządkowany”.

Izba Gmin dwukrotnie odrzucała już umowę regulującą relację Wielkie Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie. Tymczasem władze Unii Europejskiej stanowczo odrzucają możliwość wprowadzenia jakichkolwiek zmian do wynegocjowanej w zeszłym roku umowyMay nie ma jednak poparcia także dla tak zwanego „twardego Brexitu” czyli opuszczenia UE bez umowy. Przewodniczący Izby Gmin orzekł, że nie może ona głosować trzeci raz nad tą samą umową. Część komentatorów uznaje, że obietnica dymisji może skłonić torysów kontestujących umowę wynegocjowaną przez May do poparcia uzgodnień z Brukselą.

bbc.com/cnn.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz