Przewodniczący brytyjskiej Izby Gmin twierdzi, że nie można powtórzyć głosowania w sprawie odrzuconej już umowy w sprawie Brexitu.

Przewodniczący Izby Gmin John Bercow oświadczył, że „nie może ponownie przedstawić […] tej samej propozycji” w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jak cytuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”. Bercow powołał się na zasadę działania Izby wprowadzoną jeszcze w 1604 roku, jak przytacza brytyjski dziennik „The Guardian”. Konwencja ta była potwierdzana wielokrotnie w wieku XIX i XX. Bercow jako podstawę wskał na najbardziej autorytatywne źródło regulujące pracę brytyjskiego parlamentu – katalog zwany popularnie „Erskine May”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Bercow stwierdził, że aby ponownie poddać umowę o Brexicie pod głosowanie parlamentarzystów musiałyby do niej zostać wprowadzone zmiany. Jak zastrzegł nie mogą to być zmiany polegające na jednostronnych dopełnieniach brytyjskiego rządu lecz raczej na „fundamentalnych zmianach” uzyskanych w negocjacjach w Brukselą.

Przewodniczący Izby Gmin stworzył poważny problem dla premier Theresy May. Izba Gmin dwukrotnie odrzucała już umowę regulującą relację Wielkie Brytanii i Unii Europejskiej po Brexicie. Tymczasem władze Unii Europejskiej stanowczo odrzucają możliwość wprowadzenia jakichkolwiek zmian do wynegocjowanej w zeszłym roku umowy. May nie ma jednak poparcia także dla tak zwanego „twardego Brexitu” czyli opuszczenia UE bez umowy.

Według „The Guardian” decyzja Bercowa jest popierana przez większość deputowanych Partii Pracy oraz tych parlamentarzystów Partii Konserwatywnej, którzy chcą „twardego Brexitu”. May próbuje obecnie uzyskać odłożenie w czasie terminu w którym ustanie członkostwo jej państwa w UE.

wiadomosci.dziennik.pl/theguardian.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz