Politico o Biedroniu: Chłodna wiosna polskiego Macrona

Portal Politico dostrzega wyraźne osłabienie Robert Biedronia i jego ruchu, i przewiduje, że Wiosna może mieć problem z samodzielnym funkcjonowaniem na polskiej scenie politycznej.

“Sprawy nie układają się dokładnie według planu na wielką liberalną nadzieję dla Polski” – pisze w artykule opublikowanym w poniedziałek przez Politico Annabelle Chapman. Opisując Biedronia autorka przedstawia go jako pierwszego otwartego homoseksualistę w polskiej polityce, który prezentuje się jako jej “świeża twarz” nie związana z dwoma głównymi siłami: PiS i PO. Biedroń próbuje w ten sposób naśladować Emmanuela Macrona, który na czele swojego nowego ruchu i dystansując się od Partii Socjalistycznej, z którą był wcześniej powiązany, zdołał wygrać wybory prezydenckie we Francji w 2017 r.

Politico ocenia, że tworząc swoją partię Wiosna, Biedroń celuje w elektorat niegdyś głosujący na Sojusz Lewicy Demokratycznej. “Jednak fala rozgłosu i twardszego traktowania ze strony dziennikarzy, które przywitały Biedronia i jego partię pozostawiły go z tyłu” – uważa Chapman, przypominając, że sondażowe notowania Wiosny spadły z 16% do 7%. Przytacza wypowiedź jej przewodniczącego o tym, że “polityka jest brutalna” a dotychczasowe partie atakują jego partię bo działa na przekór tworzonym przez nie podziałom.

Według artykułu, Biedroń krytykuje PiS za nieliberalne reformy instytucjonalne, a PO za to, że jest “oderwana od zwykłych Polaków”. W ten sposób próbuje przyciągnąć do siebie elektorat “zarówno z liberalnych wielkich miast, to jest z bazy poparcia PO, jak i z mniejszych, i biedniejszych konserwatywnych miasteczek, które są terenem PiS”. Chapman zauważa jednak, że Biedroń będzie miał problemy z przebiciem propozycji polityki socjalnej przedstawionej przez PiS, a na płaszczyźnie postulatów lobby LGBT z inicjatywą wyszedł taki czołowy polityk PO jak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pisząc o ostrej krytyce jaką warszawska karta LGBT wzbudziła w elektoracie PiS, Chapman uznaje, że Biedroń może wywalczyć głosy raczej wśród dotychczasowych zwolenników Koalicji Europejskiej. Jednak w oczach tego elektoratu może być odebrany jako ten, który rozbija front przeciw PiS. “Biedroń może uznać, że potrzebuje sojuszu, by odsunąć PiS od władzy” – podsumowuje Chapman.

W artykule cytowany jest politolog Ryszard Łuczyn z ośrodka Polityka Insight, który uważa, że Wiosna musi zdobyć co najmniej 10% poparcia, inaczej “nie będzie mogła prezentować się jako młoda, dynamiczna partia, która rzuca wyzwanie duopolowi PiS-PO”.

politico.eu/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Tzw. pary jednopłciowe chcą adoptować dzieci kierując się, nawet zakładam że dobrymi intencjami, ale w tym przypadku myślą tylko o własnych pragnieniach czy potrzebach a nie o dobru dzieci. Dziecko powinno wychowywać sie w naturalnej rodzinie to jest Jego prawo a pozbawienie dziecka tego prawa to zbrodnia nawet jak jest to zgodne z aktualnie obowiązującym prawem przez dany kraj.