Przedstawiciele Unii Europejskiej i kolejnych państw członkowskich odrzucają możliwość renegocjowania umowy o Brexicie, czego domaga się brytyjska Izba Gmin.

Główny negocjator umowy w sprawie Brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michel Barnier występował w środę na forum Parlamentu Europejskiego. W czasie swojego wystąpienia wykluczył podjęcia ponownych negocjacji w sprawie umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. W ten sposób Barnier odpowiedział na wtorkową uchwałę brytyjskiej Izby Gmin, w której parlamentarzyści domagają się od brytyjskiej premier Theresy May wypracowania „alternatywnej” umowy określającej warunki opuszczenia UE. We wcześniejszym głosowaniu, 15 stycznia Izba Gmin odrzuciła tę umowę jaką rząd May już wynegocjował z Brukselą.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stanowisko Barniera potwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker – „Umowa o wyjściu [Wielkiej Brytanii z UE] nie będzie renegocjowana”. Juncker nazwał umowę „najlepszą i jedyną możliwą”. Kolejne negocjacje z Londynem odrzucił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk o czym poinformował w środę jego rzecznik.

Także kolejne rządy wyrażają brak woli dalszych rozmów o Brexicie. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert zapewnił, że „otwieranie umowy o wyjściu nie jest agendzie”. Minister spraw zagranicznych Szwecji, była wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallström krytykowała brytyjskich polityków za nieumiejętność określenia się w sprawie procesu rozwodu z UE. Przyznała przy tym – „Widziałam przez lata w KE, że nie było nikogo kto broniłby ich członkostwa w UE”.

Jedynie polski rząd już wcześnie deklarował gotowość do rozmów z Londynem. 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z BBC powiedział, że „potrzebne są kreatywne pomysły” w sprawie Brexitu. Jak uznał „zgłaszanie propozycji takiego kompromisu nie narusza europejskiej solidarności”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Główny sprzeciw brytyjskich parlamentarzystów wywołuje zawarty w umowie o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię mechanizm utrudniający jej przywrócenie kontroli na granicy między należącą do niej Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Specjalny mechanizm utrzymujący Wielką Brytanię w unii celnej z krajami UE ma zapobiegać uszczelnieniu tej granicy.

bbc.com/scmp.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz