Wtargnięcie izraelskich żołnierzy do palestyńskiej szkoły i zatrzymanie dziecka odbyło się ze złamaniem izraelskiego prawa. To nie pierwsze tego rodzaju działanie wojsk okupacyjnych.

Incydent opisał w czwartek izraelsko-arabski portal +972. Zamieścił on nagranie zdarzenia, które pierwotnie zamieścił arabski portal Ma’an News. Ukazuje ono w pełni uzbrojonych żołnierzy izraelskiej armii na korytarzu palestyńskiej szkoły w Hebronie na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Na nagraniu wyraźnie widać jak trzech arabskich mężczyzn, jeden z nich jest wicedyrektorem szkoły, próbuje zapobiec zabraniu małoletniego chłopca ze szkoły Hadż Ziad Dżaber przez żołnierzy. Izraelczycy krzyczą, grożą bronią, odpychają Palestyńczyków. Szarpią też dziecko.

Według relacji gdy jeden arabskich mężczyzn pyta się o powody działania żołnierzy, jeden z nich odpowiada mu po herbajsku – “mam w d***e twój arabski”. Inny żołnierz wzywa przez radio posiłki, skarżąc się, że jest otoczony przez żołnierzy, jeszcze inny grozi jednemu z Palestyńczyków, że złamie mu rękę. Po przybyciu posiłków żołnierze wyprowadzili dziecko. Uczeń został zwolniony po interwencji urzędników Autonomii Palestyńskiej.

Rzecznik izraelskiej armii zaprzeczył, że żołnierze aresztowali dziesięciolatka. Według niego odbyli oni jedynie “rozmowę wychowawczą” z uczniami, którzy mieli obrzucić kamieniami pojazd wojskowy. Zadeklarował jednak, że w sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające.

Portal +972 zaznaczył, że zabierając dziesięciolatka izraelscy żołnierzy złamali prawo karne jak i wojskowe, według którego do odpowiedzialności karnej mogą być pociągane osoby które ukończyły 12 lat. Jednak nie jest to pierwszy przypadek łamania prawa przez izraelskie wojska okupacyjne. Od 1967 r. roku całe palestyńskie społeczeństwo podlega prawu wojskowemu, tymczasem osadnicy żydowscy żyjący na terenach okupowanych podlegają prawu cywilnemu lub karnemu.

Czytaj także: Żydowski osadnik zastrzelił Palestyńczyka

972mag.com/kresy.pl

[kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings][kkstarratings]

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply