Dwoje artystów stworzyło z papierków po cukierkach i łusek karabinowych portret urzędującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Kolaż nosi tytuł „Twarz korupcji” – napisała w piątek agencja Reutera.

Autorami „Twarzy korupcji” są Daria Marczenko i Daniel Green. Jak twierdza Reuters, Poroszenko może być jedynie zadowolony z tego, że artyści w celu wykonania portretu musieli zakupić 20 kilogramów cukierków wyprodukowanych przez należące do niego zakłady Roshen. Dzieło bowiem zawiera wiele niekorzystnych dla prezydenta-oligarchy znaczeń.

Mieszkająca w Kijowie Marczenko wyjaśniła, że papierki symbolizują puste obietnice składane Ukraińcom od pięciu lat przez Poroszenkę. Artystka porównała naród ukraiński do dziecka, któremu obiecano demokrację jak cukierek.

PRZECZYTAJ: Ukraina: deputowany oskarża Poroszenkę o korupcję. W tle m.in. Kulczyk i Kwaśniewski

„Temu dziecku pokazano cukierek w formie demokracji, w formie nowej przyszłości, coś jasnego, nietotalitarnego i uczciwego.” – mówiła Marczenko. „I na końcu dziecko nie dostało cukierka. Właśnie dlatego widzimy papierki po cukierkach na twarzy Petra Ołeksijowicza [Poroszenki]. Nie widzimy cukierków, widzimy papierki, po prostu papierki.” – dodawała.

PRZECZYTAJ: Ukraiński prokurator potwierdza: osoby z otoczenia Poroszenki są zamieszane w sprawę Kurczenki

Tło portretu jest wykonane z łusek karabinowych zebranych na wschodzie Ukrainy, ułożonych tak, że przypominają tabliczkę czekolady. To oczywiste nawiązanie do czekoladowego biznesu Poroszenki i jego przezwiska „czekoladowy król”. Według Marczenko tabliczki z łusek przypominają też trumny, mające symbolizować zabitych Ukraińców. „W tle widzimy kraj w stanie wojny, kraj pełen trumien, podczas gdy prezydent prowadzi słodkie życie bez względu na okoliczności” – wyjaśniała znaczenie obrazu Marczenko.

Portret Poroszenki nie jest pierwszym tego typu dziełem dwojga artystów. W 2015 roku stworzyli „Twarz wojny” przedstawiającą Władimira Putina, również wykonaną z łusek karabinowych, a w 2017 z monet wykonali portret Donalda Trumpa i nazwali go „Twarz pieniędzy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w najbliższą niedzielę na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie, w których Petro Poroszenko ubiega się o reelekcję.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska armia przepłacała za części zamienne przemycane z Rosji? Jest reakcja Poroszenki

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz