Dwa myśliwce RAF „Tornado” dyżurujące w bazie lotniczej Lossiemouth w Szkocji zostały w piątek poderwane w powietrze w celu identyfikacji i eskortowania rosyjskich bombowców wykonujących lot nad Morzem Północnym – podała agencja Interfax powołując się na zachodnie służby kontroli ruchu lotniczego.

Według Interfaxu chodziło o rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95, które wyleciały z bazy lotniczej Olenia w obwodzie murmańskim. Leciały one w kierunku południowym nad Morzem Północnym a później zawróciły na północ lecąc w odległości 95 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii, znajdując się nad wodami międzynarodowymi.

Dwóm „Tornado” towarzyszył samolot tankujący „Voyager”, który wyleciał z bazy Brize Norton w Anglii.

Jak pisze Interfax, Londyn oficjalnie jeszcze nie potwierdził, że doszło do wylotu brytyjskich myśliwców w celu przejęcia rosyjskich bombowców.

Agencja zwróciła uwagę, że w tym samym czasie nad południową Norwegią i północną Francją krążyły samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS, wysłane w powietrze w trybie nadzwyczajnym. Oprócz tego nad północną Szkocją zaobserwowano przelot amerykańskiego bombowca strategicznego B-52H.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w marcu USA przerzuciły do Wielkiej Brytanii eskadrę bombowców strategicznych dalekiego zasięgu Stratofortress B-52H, zdolnych do przenoszenia rakiet z ładunkami jądrowymi i bomb lotniczych.  Tak zmasowanego przerzutu bombowców strategicznych USA do Europy nie było od czasu operacji przeciw Irakowi. Amerykańskie bombowce nie lądowały od razu w Wielkiej Brytanii, lecz po przelocie nad Atlantykiem wykonywały dodatkowo lot „w kierunku obwodu kaliningradzkiego”. Według ministerstwa obrony Rosji, Stratofortress B-52H który wykonał taki lot w piątek 15. marca, zbliżył się do granic Rosji na odległość nie mniejszą niż 150 km i odleciał po tym, jak został wykryty nad Bałtykiem przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Maszyna miała włączony transponder. 20. marca doszło do podobnej sytuacji – B-52H zmienił trasę swojego lotu po tym, jak nad Bałtykiem zaczęły mu towarzyszyć rosyjskie myśliwce. Maszyna wleciała w przestrzeń powietrzną Polski i wróciła do bazy w Wielkiej Brytanii.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz