W ciągu kilku ostatnich dni USA przerzuciły do Europy sześć bombowców strategicznych dalekiego zasięgu Stratofortress B-52H, zdolnych do przenoszenia rakiet z ładunkami jądrowymi i bomb lotniczych. – podała w niedzielę rosyjska agencja Interfax powołując się na dane służb kontroli ruchu lotniczego krajów zachodnich.

Według Interfaxu przerzucanie bombowców zaczęło się w czwartek, kiedy w bazie lotniczej Fairford w Wielkiej Brytanii wylądowały pierwsze samoloty B-52H. W sobotę po przelocie nad Atlantykiem do Wielkiej Brytanii przybyły jeszcze dwie takie maszyny. Bombowce wyleciały z bazy Barksdale w stanie Luizjana w USA. Zdaniem rosyjskiej agencji jest prawdopodobne, że w najbliższych dniach do Europy mogą zostać przerzucone kolejne Stratofortress B-52H i ich liczba sięgnie ośmiu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak stwierdza Interfax, tak zmasowanego przerzutu bombowców strategicznych USA do bazy w Fairford nie było od 2003 roku, gdy w bazie rozmieszczono 20 B-52H biorących udział w operacji przeciw Irakowi.

W czwartek i piątek amerykańskie bombowce nie lądowały od razu w Fairford, lecz wykonywały dodatkowo przelot „w kierunku obwodu kaliningradzkiego”. Według ministerstwa obrony Rosji, Stratofortress B-52H który wykonał taki lot w piątek, zbliżył się do granic Rosji na odległość nie mniejszą niż 150 km i odleciał po tym, jak został wykryty nad Bałtykiem przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Maszyna miała włączony transponder.

Wcześniej ministerstwo obrony Rosji podało, że 15. marca w stan gotowości bojowej postawiono nowy kompleks obrony powietrznej S-400 w obwodzie kaliningradzkim.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie bombowce B-52 przeleciały w pobliżu wybrzeża Chin

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz