W ciągu kilku ostatnich dni USA przerzuciły do Europy sześć bombowców strategicznych dalekiego zasięgu Stratofortress B-52H, zdolnych do przenoszenia rakiet z ładunkami jądrowymi i bomb lotniczych. – podała w niedzielę rosyjska agencja Interfax powołując się na dane służb kontroli ruchu lotniczego krajów zachodnich.

Według Interfaxu przerzucanie bombowców zaczęło się w czwartek, kiedy w bazie lotniczej Fairford w Wielkiej Brytanii wylądowały pierwsze samoloty B-52H. W sobotę po przelocie nad Atlantykiem do Wielkiej Brytanii przybyły jeszcze dwie takie maszyny. Bombowce wyleciały z bazy Barksdale w stanie Luizjana w USA. Zdaniem rosyjskiej agencji jest prawdopodobne, że w najbliższych dniach do Europy mogą zostać przerzucone kolejne Stratofortress B-52H i ich liczba sięgnie ośmiu.

Jak stwierdza Interfax, tak zmasowanego przerzutu bombowców strategicznych USA do bazy w Fairford nie było od 2003 roku, gdy w bazie rozmieszczono 20 B-52H biorących udział w operacji przeciw Irakowi.

W czwartek i piątek amerykańskie bombowce nie lądowały od razu w Fairford, lecz wykonywały dodatkowo przelot „w kierunku obwodu kaliningradzkiego”. Według ministerstwa obrony Rosji, Stratofortress B-52H który wykonał taki lot w piątek, zbliżył się do granic Rosji na odległość nie mniejszą niż 150 km i odleciał po tym, jak został wykryty nad Bałtykiem przez rosyjskie systemy obrony powietrznej. Maszyna miała włączony transponder.

Wcześniej ministerstwo obrony Rosji podało, że 15. marca w stan gotowości bojowej postawiono nowy kompleks obrony powietrznej S-400 w obwodzie kaliningradzkim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykańskie bombowce B-52 przeleciały w pobliżu wybrzeża Chin

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz