W sobotę ulicami Rygi przeszedł organizowany co roku marsz upamiętniający łotewskich żołnierzy walczących po stronie III Rzeszy w Waffen-SS. Wzięło w nim udział około tysiąc osób.

Pochód tradycyjnie przeszedł ze Starego Miasta pod Pomnik Wolności, gdzie złożono wieńce. Oprócz garstki weteranów wzięli w nim udział przeważnie młodzi ludzie. Organizatorem marszu było stowarzyszenie „Daugavas Vanagi” („Sokoły Dźwiny”).

Tak jak w poprzednich latach marszowi towarzyszyli demonstrujący członkowie organizacji antyfaszystowskich. Policja oddzieliła obie grupy barierkami i nie doszło do zamieszek.

W czasie II wojny światowej w różnych jednostkach III Rzeszy walczyło 150 tys. Łotyszy – co dziesiąty obywatel tego kraju narodowości łotewskiej. Obecnie część Łotyszy uważa tych ludzi za osoby walczące o wolność kraju. Z kolei Rosja i organizacje żydowskie uznają czczenie łotewskiego SS za gloryfikację nazizmu.

Jak zauważył portal L24.lt, łotewscy żołnierze Waffen-SS brali udział w zbrodni na polskich jeńcach w miejscowości Podgaje w Wielkopolsce. Esesmani z Łotwy, Niemiec i Holandii spalili wówczas żywcem w jednej z wiejskich stodół 32 żołnierzy 3 pułku piechoty Ludowego Wojska Polskiego wziętych do niewoli podczas walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kim są łotewscy legioniści?

Kresy.pl / PAP / Onet / L24.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz