We wrześniu z Kijowa wyruszy „pociąg czterech stolic”

Ukraiński minister infrastruktury podał datę uruchomienia pociągu łączącego stolice Ukrainy, Białorusi, Litwy i Łotwy.

Pociąg „czterech stolic”, komunikujący ze sobą Kijów, Mińsk, Wilno i Rygę, zacznie kursować 28. września tego roku – poinformował we wtorek minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan.

Omelan brał dzisiaj udział w plenarnym posiedzeniu międzyrządowej ukraińsko-litewskiej komisji ds. współpracy handlowo-gospodarczej i naukowo-technicznej we Lwowie. Na briefingu po posiedzeniu komisji ukraiński minister mówił o aktywizacji ukraińsko-litewskiej współpracy gospodarczej. „Ubiegłoroczny porządek dzienny, który został uzgodniony na Litwie, dał wyniki w tym roku. Mamy pociąg czterech stolic, który startuje 28. września z Kijowa. Będziemy mieli bezpośrednie lotnicze połączenia między Wilnem a Lwowem i szereg innych perspektywicznych projektów. Wymiana towarowa między dwoma krajami aktywnie rośnie: według wyników za 2017 rok wzrost prawie o 40 proc.” – mówił Omelan.

Szef ukraińskiego ministerstwa infrastruktury powiedział także, że Ukraina, Litwa i Polska łączą wysiłki w celu stworzenia centrum perspektywicznych innowacji technologicznych.

Przewodniczący delegacji litewskiej minister gospodarki Virginijus Sinkevičius chwalił reformy gospodarcze na Ukrainie i podkreślał wagę, jaką Litwa przywiązuje do integracji europejskiej tego kraju.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku podczas litewsko-ukraińskich rozmów w Wilnie rozważano uruchomienie pociągu nie „czterech”, lecz „pięciu stolic” – stacją docelową miała być stolica Estonii Tallin. Przewidywano wówczas, że pociągi wyruszą w tę trasę pod koniec 2017 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: PKP Intercity połączy Przemyśl z Berlinem. Powodem zainteresowanie Ukraińców

Kresy.pl / zaxid.net / mtu.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz