PKP Intercity połączy Przemyśl z Berlinem. Powodem zainteresowanie Ukraińców

Zainteresowanie Ukraińców podróżami do Unii Europejskiej skutkuje powstawaniem nowych połączeń kolejowych – tym razem na linii Przemyśl-Berlin.

Już wkrótce podróżni z będą mogli dostać się koleją z Przemyśla do Berlina bez przesiadek. PKP Intercity zamierza w ten sposób odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie Ukraińców podróżami do naszego zachodniego sąsiada. – podał w piątek Rynek Kolejowy.

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, jeszcze w tym roku ma powstać bezpośrednie połączenie kolejowe Przemyśl-Berlin.

Jesteśmy w porozumieniu ze stroną ukraińską i niemiecką w sprawie połączenia z Przemyśla przez Zieloną Górę do Berlina – powiedział Chraniuk. – Będzie to zapewnienie połączenia w systemie wschód-zachód – dodał prezes kolejowej spółki.

Nowy pociąg dostanie nazwę Metropol. Wagony jadące z Przemyśla będą przypinane we Wrocławiu do pociągu już kursującego do stolicy Niemiec.

Jak wynika ze słów prezesa Chraniuka, połączenia z Ukrainą okazały się strzałem w dziesiątkę. Na trasach z Przemyśla do Lwowa i Kijowa ruch pasażerski rośnie w postępie geometrycznym – drugi rok z rzędu następuje podwojenie liczby pasażerów w kierunkach ze Wschodu.

Według szefa PKP Intercity to nie koniec działań spółki na kierunku wschodnim. Marek Chraniuk wskazał jednocześnie na przeszkody w rozwijaniu połączeń z Ukrainą. Są nimi m.in. opóźnienia w ruchu pociągów spowodowane kontrolą graniczną. – Niestety, pociągi są opóźniane, ale musimy czekać, bo odprawa celna trwa. Staramy się w tym obszarze wspierać funkcjonariuszy. Obecnie straż graniczna wsiada wcześniej do pociągów, tak by skrócić odprawę celną – mówił prezes PKP Intercity. Innym problemem jest szerszy rozstaw torów na Ukrainie, co wymaga wprowadzenia nowoczesnego systemu przestawczego. Według Chraniuka może on być wdrożony w niedługim czasie – pozwoli to na przestawianie pociągów w ciągu kilku minut, podobnie jak to dzieje się na granicy w Brześciu w pociągach z Moskwy.

CZYTAJ TAKŻE: PKP Intercity kupi w zakładach Cegielskiego wagony za pół miliarda złotych

Kresy.pl /Rynek Kolejowy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply