Obecne regulacje wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać do czwartku 30 czerwca. Od piątku 1 lipca przejazdy te będą odbywać się na ogólnych zasadach ujętych w regulaminie PKP Intercity.

Bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC zostały wprowadzone 26 lutego br. PKP Intercity było pierwszym przewoźnikiem kolejowym, który dał taką możliwość. Do ostatnich dni czerwca z przewozów PKP Intercity skorzystało ponad 2,3 mln obywateli Ukrainy.

Jak informowaliśmy, od 1 do 30 czerwca uprawnieni obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością. Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z: potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku, lub imiennym biletem kolejowym na przejazd z Ukrainy do Polski, lub poświadczeniem dla obywatela Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego.

CZYTAJ TAKŻE: Polska już nie dostarcza Ukrainie paliwa za darmo. Orlen nawiązał komercyjną współpracę

Również od 1 czerwca Ukraińcy poruszający się po płatnych odcinkach polskich autostrad uiszczają opłaty na identycznych zasadach jak pozostali użytkownicy.

„Obserwowane w marcu oraz kwietniu zjawisko zwiększonego ruchu pojazdów na ukraińskich tablicach rejestracyjnych na wybranych kierunkach, świadczące o przemieszczaniu się uchodźców z Ukrainy w kierunku Polski i innych państw Europy już nie występuje. Może to oznaczać, że pojazdy na ukraińskich numerach rejestracyjnych poruszające się po drogach na terenie naszego kraju nie przewożą uchodźców uciekających przed wojną” – napisano w komunikacie.

Opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad pojazdami zarejestrowanymi na Ukrainie zostały zniesione po 24 lutego br. Oprócz tego obywatelom Ukrainy zapewniono m.in. bezpłatne przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wielu miejscowościach. W ostatnim czasie samorządy i przewoźnicy zaczęli wycofywać się z tych ulg.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne kolejki na granicy. Ukraińcy próbują zdążyć ściągnąć samochody bez cła

Kresy.pl / intercity.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply