PKP Intercity rezygnuje z większości darmowych połączeń dla uchodźców z Ukrainy

PKP Intercity od środy 1 czerwca wprowadza nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Będą mogli korzystać z nich tylko w relacjach od i do Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla, Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

Od 1 czerwca zmienią się zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy. Dotychczas ukraińscy obywatele mogli podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce. Od początku czerwca będą mieli taką możliwość tylko w relacjach od i do miast położonych przy naszej wschodniej granicy, tj. Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Obywatele Ukrainy nieodpłatne bilety w relacjach od wyżej wymienionych lokalizacji mogą pobrać w kasach biletowych danych miejscowości lub u konduktora w pociągu, jeśli podróż rozpoczyna się z tych miejscowości. Darmowe miejscówki na przejazd do tych miejscowości mogą nabyć w kasie biletowej na dowolnej stacji w Polsce lub u konduktora w  pociągu. Każdy uprawniony obywatel Ukrainy może pobrać bilet na bezpośrednie połączenia do danej destynacji, jak i na przejazd więcej niż jednym pociągiem.

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą korzystać kobiety, dzieci do 18. roku życia, mężczyźni powyżej 60. roku życia i mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością. Dokumentami, które poświadczają prawo obywatela Ukrainy do skorzystania z bezpłatnego przejazdu w komunikacji krajowej są ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z: potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku, lub imiennym biletem kolejowym na przejazd z Ukrainy do Polski, lub poświadczeniem dla obywatela Ukrainy w celu wydania biletu kolejowego.

Jak podał w niedzielę 15 maja portal Delfi, za półtora tygodnia minie 90-dniowy okres, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać na Łotwie darmowe mieszkanie i żywność. Rząd i łotewski Sejm nie zamierzają przedłużać tego terminu. „Ukraińcy, którzy nie znajdą pracy na Łotwie, będą musieli przeżyć za zasiłek o wartości 100 euro” – czytamy.

Zgodnie z ustawą przyjętą na rzecz ludności Ukrainy, uchodźcy na Łotwie mogą otrzymać bezpłatne mieszkanie i żywność przez pierwsze 90 dni. Zapewniają to gminy, a koszty rekompensuje państwo. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 8445 osób z 28 tys. przyjętych Ukraińców.

To jednak nie wszystkie świadczenia, które przysługują Ukraińcom uciekającym przed wojną na Łotwę. Otrzymują oni jednorazowy zasiłek w wysokości 272 euro dla dorosłych i 190 euro dla dzieci. Następnie mogą otrzymać miesięczny gwarantowany dochód minimalny w wysokości 109 euro na pierwszą osobę w gospodarstwie domowym i po 76 euro na każdą kolejną osobę.

Teraz łotewskie państwo ma zamiar przyznawać zasiłki tym gospodarstwom domowym, które goszczą Ukraińców. W zależności od liczby przyjętych osób będzie to maksymalnie 300 euro. Pomoc ta również będzie ograniczona do trzech miesięcy. Przedłużenie zasiłku będzie możliwe jedynie w określonych przypadkach, na przykład, gdy w przyjętej rodzinie jest inwalida.

Rząd zezwolił również gminom na wykorzystywanie własności prywatnej do zakwaterowania uchodźców. W takim przypadku będzie przysługiwało do 400 euro zwrotu za czynsz.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz