Łotewskie władze nie zamierzają przedłużać 90-dniowego okresu, w którym ukraińskim uchodźcom przysługują darmowe mieszkanie i wyżywienie zapewniane przez gminy. Teraz zasiłki otrzymają osoby, które będą utrzymywać uchodźców. Pojawią się także dopłaty do czynszów.

Jak podał w niedzielę portal Delfi, za półtora tygodnia minie 90-dniowy okres, w którym uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać na Łotwie darmowe mieszkanie i żywność. Rząd i łotewski Sejm nie zamierzają przedłużać tego terminu. “Ukraińcy, którzy nie znajdą pracy na Łotwie, będą musieli przeżyć za zasiłek o wartości 100 euro” – czytamy.

Zgodnie z ustawą przyjętą na rzecz ludności Ukrainy, uchodźcy na Łotwie mogą otrzymać bezpłatne mieszkanie i żywność przez pierwsze 90 dni. Zapewniają to gminy, a koszty rekompensuje państwo. Do tej pory z tej możliwości skorzystało 8445 osób z 28 tys. przyjętych Ukraińców.

To jednak nie wszystkie świadczenia, które przysługują Ukraińcom uciekającym przed wojną na Łotwę. Otrzymują oni jednorazowy zasiłek w wysokości 272 euro dla dorosłych i 190 euro dla dzieci. Następnie mogą otrzymać miesięczny gwarantowany dochód minimalny w wysokości 109 euro na pierwszą osobę w gospodarstwie domowym i po 76 euro na każdą kolejną osobę.

Teraz łotewskie państwo ma zamiar przyznawać zasiłki tym gospodarstwom domowym, które goszczą Ukraińców. W zależności od liczby przyjętych osób będzie to maksymalnie 300 euro. Pomoc ta również będzie ograniczona do trzech miesięcy. Przedłużenie zasiłku będzie możliwe jedynie w określonych przypadkach, na przykład, gdy w przyjętej rodzinie jest inwalida.

Rząd zezwolił również gminom na wykorzystywanie własności prywatnej do zakwaterowania uchodźców. W takim przypadku będzie przysługiwało do 400 euro zwrotu za czynsz.

Gotowość do podjęcia pracy na Łotwie zgłosiło około 4 tys. osób z Ukrainy. Nie wiadomo, ile osób podjęło pracę. Wpłynęło około 3 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, który wynosi 500 euro.

CZYTAJ TAKŻE: DGP: Osoby, które przyjęły Ukraińców, nie dostaną przewidzianych pieniędzy. Powód – brak numeru PESEL

Kresy.pl / rus.delfi.lv

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply