Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, Piotr Malepszak, chce “konkurencji” dla PKP Intercity. Chodzi o wpuszczenie do Polski zagranicznych przewoźników.

Wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej, Piotr Malepszak, udzielił w wywiadu Rzeczpospolitej. W opublikowanym w poniedziałek materiale oświadczył, że chce “konkurencji” dla PKP Intercity. Chodzi o wpuszczenie do Polski zagranicznych przewoźników. “Konkurencja w przewozach dalekobieżnych powinna się pojawić szybko. Nie powinniśmy blokować przewoźników, którzy chcą w Polsce jeździć. W mojej ocenie powinniśmy umożliwiać dostęp do przewozów dalekobieżnych operatorom komercyjnym już teraz. Uważam, iż dobrze zarządzane PKP Intercity będzie potrafiło konkurować z zagranicznymi przewoźnikami” – powiedział.

Jak dodał, unijne przepisy przewidują, że od 2030 r. ten rynek stanie się otwarty. “Spółka powinna być na to otwarcie przygotowana dużo szybciej” – stwierdził. Jego zdaniem, PKP Intercity “powinna też szukać poprawy efektywności przez uruchamianie większej liczby pociągów w systemie komercyjnym”.

Przeczytaj: Media: Czeskie koleje wchodzą do Polski. Połączenie Praga – Wrocław 4x dziennie już w przyszłym roku

“W PKP Intercity wykonano dobrą pracę w zwiększeniu liczby pasażerów głównie dzięki nowym systemom sprzedaży i atrakcyjnym cenom biletów. Stawiam na więcej pracy u podstaw, lepsze wykorzystanie zasobów taborowych i zwiększenie liczby pociągów. Trzeba zwiększyć przychody, bo wiemy, że w szczytach przewozowych w okresie letnim spółka ma problemy z przewiezieniem wszystkich chętnych. Mamy do rozwiązania problem dostępności taboru, bo ponad 40 proc. jej wagonów nie pracuje i nie zarabia” – powiedział wiceminister.

Malepszak przypomniał, że został przyjęty nowy Krajowy Program Kolejowy wart 80 mld zł. Stwierdził jednak, że “bardzo dużą część tych pieniędzy stanowią projekty przechodzące jeszcze z poprzedniej perspektywy”.

“Do tego są środki zaplanowane na projekt CPK, gdzie większość ze 155 mld zł zostanie przeznaczona na kolej. Zatem pieniądze na papierze są, i to dużo. Z drugiej strony sam projekt CPK też czeka weryfikacja” – dodał.

Zobacz także: Jednostronna krytyka i atak na CPK w serwisie informacyjnym TVP

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply