Firma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienie na dostarczenie do Rygi, stolicy Łotwy, 88 autobusów Urbino 18. Pierwsze dziesięć pojazdów trafi tam w przyszłym roku.

W 2013 roku Solaris podpisał umowę ramową na dostawę do Rygi 175 autobusów. Jak dotąd, stronie łotewskiej dostarczono już 140 pojazdów z napędem diesla.

„Podpisana właśnie umowa obejmie dostawę kolejnych 88 sztuk, co znaczy, że Rigas Satiksme zdecydował się na skorzystanie z prawa opcji powiększenia zamówienia sprzed pięciu lat o 53 pojazdy. Pierwsze 10 Solarisów Urbino będzie gotowych jeszcze w 2019 roku, pozostała część kontraktu będzie realizowana do końca roku 2020. Łączna wartość zamówienia wynosi ok. 35 mln euro” – podała spółka Solaris w komunikacie prasowym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Wszystkie zamówione autobusy zostaną dostarczone w wersji 18-metrowej, mogącej zabierać na pokład maksymalnie 150 pasażerów. Będą wyposażone w silniki diesla o pojemności 10,8 l i mocy 250 kW, spełniające normę emisji spalin Euro 6, a także w automatyczną skrzynię biegów.

Solaris podał też, że w ramach tej dostawy autobusy zostaną dodatkowo wyposażone w system odzysku energii, a także w klimatyzację, system monitoringu oraz porty USB dla pasażerów do ładowania urządzeń mobilnych.

Do tej pory Solaris dostarczył na Łotwę łącznie 528 pojazdów, z czego większość (455 egzemplarzy) trafiła do Rygi.

Ponadto, Solaris poinformował, że kończy właśnie dostawę 150 autobusów z napędem spalinowym do Wilna. W realizacji jest też dostawa 41 trolejbusów. Firma niedawno podpisała kontrakt na dostawę do Kowna 85 trolejbusów, które mają trafić tam w przyszłym roku.

Przypomnijmy, że na początku lipca br. właściciele Solaris Bus & Coach zdecydowali się sprzedać firmę hiszpańskiej grupie CAF, producentowi pojazdów szynowych. Jej kierownictwo zapewnia, że będzie nadal wykorzystywać markę Solaris zachowa jej polski charakter.

O planach sprzedaży nawet 100 proc. akcji Solarisa zaczęło być głośno na początku kwietnia. „Dziennik Gazeta Prawna” zwracał wówczas uwagę, że moment do sprzedaży Solarisa jest dogodny – perspektywy rozwoju rynku autobusów elektrycznych są bardzo dobre, a firma sprzedała w ubiegłym roku rekordową liczbę pojazdów – prawie 1400 sztuk za 1,85 mld złotych.

PAP/ tvp.info / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz