Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #29)

Na wolność po 15 dniach aresztu wypuszczono Andreja Frołowa, w areszcie podjął on głodówkę i był poddawany torturom poprzez puszczanie bez przerwy w jego celi głośnej muzyki; aresztowani z ZPB przeniesieni zostali do więzienia Żodzino, gdzie przetrzymywani są w przepełnionych celach, bez miejsca na sen; Anna Paniszewa ma znajdować się kiepskim stanie fizycznym i psychicznym; posłowie AWPL-ZChR weszli w skład nowej Frakcji Regionów; polscy politycy na Litwie sprzeciwiają się procedowanej ustawie o związkach partnerskich; birczanie zaapelują do MON o przywrócenia napisu „Bircza 1945-1946’” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie; z okazji banderowskiego „Dnia Bohaterów” władze Lwowa zorganizowały bieg „Miejscami Stepana Bandery”; program “Wielkie Budownictwo” obejmie zamek w Podhorcach; Człowiek Roki “Gazety Polskiej” przewodził marszowi ku czci Waffen-SS Galizien w Kijowie.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Kresy

Na wolność po 15 dniach aresztu wypuszczono Andreja Frołowa, działacza ZPB i współpracownika TVP Polonia. W areszcie podjął on głodówkę i był poddawany torturom poprzez puszczanie bez przerwy w jego celi głośnej muzyki. Dzień wcześniej przekazano informację, że działaczy ZPB – prezes ZPB Andżelikę Borys, członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Marię Tiszkowską, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irenę Biernacką – przeniesiono z mińskiego aresztu „Waładarka” do Więzienia Śledczego nr 8 w Żodzino, w obwodzie mińskim. W ostatnich tygodniach aresztowani przestali otrzymywać korespondencję od swoich bliskich. Nie jest jasne czy Anna Paniszewa, która została aresztowana jako pierwsza parę tygodni wcześniej niż wspomniani członkowie kierownictwa Związku Polaków na Białorusi, jest dalej jest więziona w „Waładarce”, czy też została lub ma zostać przewieziona w inne miejsce.

Uwięzieni działacze Związku Polaków na Białorusi po przeniesieniu do więzienia w Żodzinie przetrzymywani są w nieludzkich warunkach w przepełnionych celach, bez miejsca na sen. Anna Paniszewa z Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego ma znajdować się w kiepskim stanie psychicznym i fizycznym.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko podpisał ustawę o zapobieganiu rehabilitacji nazizmu oraz nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu ekstremizmowi. Obydwie ustawy zostały uchwalone przez białoruski parlament i są wpisane do krajowego rejestru aktów prawnych Republiki Białorusi. Polscy działacze przebywający w białoruskim areszcie oskarżeni są właśnie o „rehabilitację nazizmu”. Kilka dni temu prokurator generalny Białorusi zapowiedział ściganie kombatantów AK, którzy według niego byli „nazistowskimi zbrodniarzami”.

W litewskim parlamencie powstała nowa Francja Regionów, w skład której wchodzą posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Wiadomo, że będzie to frakcja opozycyjna wobec rządu współtworzonego przez konserwatystów i dwie partie liberalne. Frakcja Regionów będzie reprezentowała interesy regionów Litwy, z których pochodzi większość tworzących frakcję posłów, wybranych z jednomandatowych okręgów wyborczych.

W piątek w litewskim Sejmie zarejestrowano projekt ustawy o związkach partnerskich, która ma zalegalizować związki partnerskie mężczyzn i kobiet oraz związki osób tej samej płci. Plany zalegalizowania związków homoseksualnych budzą obawy środowisk konserwatywnych na Litwie. W miniony weekend w Wilnie odbyła się demonstracja zwolenników tradycyjnej rodziny, na którą przyszło według danych policji około 10 tys. osób. Poparli ją politycy AWPL-ZchR. Protestujących wzywano do zgromadzenia się przed parlamentem w czasie spodziewanej debaty nad projektem ustawy o związkach osób tej samej płci.

Rady Powiatów Przemyskiego i Bieszczadzkiego oraz Rada Gminy Bircza wspólnie wystosują petycję do MON z apelem o przywrócenia napisu „Bircza 1945-1946’” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. „Chcemy, żeby należycie uhonorowano mieszkańców Birczy i jej obrońców” – mówi portalowi Kresy.pl Wojciech Bobowski, przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego. W tych latach Bircza była broniona przed atakami ze strony UPA przez „ludowe” Wojsko Polskie i milicję. Cześć zabitych bojówkarzy UPA, biorących udział w atakach na Birczę, spoczywa obecnie na ukraińskim cmentarzu wojskowym w Przemyślu-Pikulicach. Nazwa Birczy została usunięta w listopadzie 2017 roku tuż przed oficjalnym odsłonięciem przez ówczesne kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Kresy.pl, treść petycji została już uzgodniona, jest zaaprobowana przez wszystkie strony i niemal na pewno zostanie podczas sesji przyjęta.

Wśród 22 zabytkowych obiektów na Ukrainie, które w tym roku mają zostać objęte programem „Wielkie Budownictwo”, znalazł się słynny zamek w Podhorcach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę z okazji banderowskiego „Dnia Bohaterów” władze Lwowa zorganizowały bieg „Miejscami Stepana Bandery”. Jak podano na stronie internetowej Rady Miasta Lwowa, trasa biegu miała długość 150 km. Rozpoczął się on o godzinie 6. w Starym Uhrynowie, przy rodzinnym domu przywódcy OUN, a zakończył o godzinie 21. we Lwowie pod pomnikiem Bandery.

Ukraińska organizacja, na czele której stoi Wołodymyr Prawosudow ps. „Szturm”, przywiozła na niedawny marsz ku czci dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie co najmniej 50 osób, a on sam szedł na czele tego pochodu. W 2015 roku Prawosudow odebrał nagrodę Człowieka Roku 2014 „Gazety Polskiej” jako jeden z przedstawicieli „Ludzi Majdanu”, a rok później założył organizację zajmującą się szerzeniem kultu SS Galizien na Ukrainie i zaczął pojawiać się na wydarzeniach związanych z dywizją przebrany w mundur oficera SS.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply