Prokurator generalny Białorusi zapowiedział ściganie kombatantów AK, którzy według niego byli „nazistowskimi zbrodniarzami”.

Jak podał w niedzielę białoruski portal Nasza Niwa, prokurator generalny Białorusi Andriej Szwied w wywiadzie udzielonym białoruskiej telewizji opowiedział o postępach w śledztwie dotyczącym „ludobójstwa narodu białoruskiego w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”.

Według Szwieda badania archeologiczne w niektórych miejscach, w których doszło do masowych zbrodni na Białorusinach, pokazują, że „skala tragedii narodu na dzień dzisiejszy jest całkowicie nieznana”.

Szwied powiedział też, że białoruska prokuratura uzyskała informacje o wciąż żyjących „nazistowskich zbrodniarzach”, którzy popełniali zbrodnie na Białorusi. Jako takich wymienił członków „litewskich batalionów SS i Armii Krajowej”.

„Obecnie przygotowywane są odpowiednie materiały i do tych państw zostanie wysłany wniosek o udzielenie pomocy prawnej, tak aby odpowiednie organy ścigania przeprowadziły z tymi osobami – a one jeszcze żyją, znamy ich miejsce zamieszkania – czynności proceduralne w ramach sprawy karnej o ludobójstwie” – mówił prokurator generalny Białorusi.

Jak informowaliśmy, w kwietniu br. Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną dotyczącą faktu ludobójstwa ludności Białorusi. Białoruscy śledczy zamierzają zbadać nie tylko okres tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (1941 – 1945) ale także okres powojenny. Wszczęcie śledztwa zbiegło się z nasileniem represji przeciwko Polakom mieszkającym na Białorusi, którym towarzyszyła nasilona kampania białoruskich oficjalnych mediów ukazująca w negatywnym świetle II Rzeczpospolitą, Armię Krajową i „żołnierzy wyklętych” jako prowadzących opresję czy nawet „ludobójstwo narodu białoruskiego”.

Kresy.pl / nn.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz