Litwa: AWPL-ZChR współtworzy w parlamencie nową Frakcję Regionów

W litewskim parlamencie powstała nowa Francja Regionów, w skład której wchodzą posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin.

W tym tygodniu dziewięciu posłów litewskiego parlamentu powołało nową frakcję parlamentarną, o nazwie Frakcja Regionów. W jej skład wejdzie reprezentacja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, która posiada w litewskim Sejmie trzy mandaty. Wiadomo też, że będzie to frakcja opozycyjna wobec rządu współtworzonego przez konserwatystów i dwie partie liberalne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4825.41 PLN    (21.93%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal L24.lt, Frakcja Regionów będzie reprezentowała interesy regionów Litwy, z których pochodzi większość tworzących frakcję posłów, wybranych z jednomandatowych okręgów wyborczych. Członkowie nowej frakcji podkreślają potrzebę zwrócenia większej uwagi na potrzeby i problemy regionów, szczególnie tych oddalonych od stolicy i dużych miast.

 

Starostą nowej frakcji został wybrany poseł Jonas Pinskus, związany z Litewską Socjaldemokratyczną Partią Pracy, a zastępcą – polska posłanka Rita Tamašunienė, czołowa polityk AWPL-ZChR. Przewiduje się jednak, że na tych stanowiskach, przed każdą sesją parlamentu, będzie następować rotacja.

Posłanka Tamašunienė komentując sprawę zwróciła uwagę, że litewskie regiony są często zaniedbywane i niedofinansowane.

„Dlatego już poprzez samą nazwę frakcji chcieliśmy zwrócić uwagę rządzących, że poza wielkimi miastami też mieszkają ludzie, którzy mają prawo do godziwych warunków życia” – powiedziała Tamašunienė, cytowana przez L24.lt.

„Frakcja jednoczy posłów różnych opcji politycznych, reprezentujących różne regiony Litwy, tak na przykład główną troską posłów AWPL-ZChR pozostają potrzeby Wileńszczyzny, ale wszyscy są zgodni co do polityki prorodzinnej, samodzielności samorządów terytorialnych, zaś frakcja daje większą możliwość przedstawienia swojej agendy podczas sesji parlamentu” – wyjaśniła.

Przeczytaj: AWPL-ZChR w rocznicę Traktatu polsko-litewskiego: większość problemów Polaków na Litwie nie została rozwiązana

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W wyborach parlamentarnych w 2020 roku AWPL-ZChR minimalnie nie przekroczyła progu wyborczego, w związku z czym po raz pierwszy od wielu lat nie wprowadziła do litewskiego Sejmasu posłów z listy krajowej. Polska partia zdobyła tylko 3 mandaty w okręgach jednomandatowych (Rita Tamašunienė, Czesław Olszewski i Beata Pietkiewicz). W poprzedniej kadencji miała ona 8 posłów, tworzyła osobną frakcję, a przez pewien czas wchodziła w skład koalicji rządzącej Litwą, posiadając w rządzie dwóch ministrów, m.in. Tamašunienė jako szefową MSW.

W nowej kadencji parlamentu Litwy przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin weszli w skład mieszanej grupy posłów, liczącej 12 osób. Na starostę frakcji została wybrana Rita Tamašunienė. Jej zastępcami zostali Jonas Pinskus i Valdemaras Valkiūnas.

L24.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz