Czołowa polityk polskiej partii na Litwie, Rita Tamašunienė, została starostą 12-osobowej frakcji mieszanej, do której należą posłowie AWPL-ZChR. Nową przewodniczą Sejmasu została kandydatka nowej koalicji rządzącej, złożonej z konserwatystów i liberałów.

W piątek odbyło się inauguracyjne posiedzenie litewskiego parlamentu nowej, XIII kadencji, podczas którego posłowie złożyli ślubowanie. Na posiedzeniu wybrano nowego przewodniczącego parlamentu, którym została Viktorija Čmilytė-Nielsen z Ruchu Liberalnego. Wiceprzewodniczącymi zostali konserwatysta Jurgis Razma i Andrius Mazuronis z opozycyjnej frakcji Partii Pracy.

Ponadto, zostały też uformowane frakcje sejmowe. Przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin weszli w skład mieszanej grupy posłów, liczącej 12 osób. Na starostę frakcji została wybrana Rita Tamašunienė, czołowa polityk polskiej partii i dotychczasowa minister spraw wewnętrznych. Jej zastępcami zostali Jonas Pinskus i Valdemaras Valkiūnas.

 

Čmilytė-Nielsen była jedyną zgłoszoną kandydatką. Zgłosiła ją nowa koalicja rządząca, którą tworzą trzy partie: Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (konserwatyści), Ruch Liberalny i Partia Wolności.

Październikowe wybory parlamentarne na Litwie wygrali konserwatyści z ugrupowania Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), którzy zdobyli 50 mandatów w 141-osobowym parlamencie. TS-LKD oraz dwie partie liberalne – Ruch Liberałów Republiki Litewskiej (13 mandatów) i Partia Wolności (LP – 11 mandatów) – ogłosiły gotowość przejęcia władzy.

Jak podaje portal L24.lt, ogółem grupa mieszana liczy 12 posłów, w tym 3 z AWPL-ZChR – Rita Tamašunienė, Czesław Olszewski i Beata Pietkiewicz oraz 3 posłów Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy (LSDDP) – Jonas Pinskus, Zigmantas Balčytis, Andrius Palionis (były minister rolnictwa). Oba ugrupowania wcześniej wchodziły w skład koalicji rządzącej na czele z Partią Chłopów i Zielonych.

Przeczytaj: Polska posłanka z Litwy pokazała, jak państwo litewskie nie wywiązuje się traktatu polsko-litewskiego

Ponadto, w skład frakcji wchodzą: Remigijus Žemaitaitis, lider centroprawicowej partii Wolność i Sprawiedliwość, były premier i wieloletni szef Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej Algirdas Butkevičius z Litewskiej Partii Zielonych a także kandydaci niezależni: Vytautas Bakas (były poseł „chłopów” i były szef sejmowej komisji bezpieczeństwa narodowego i obrony), Petras Gražulis (kiedyś Porządek i Sprawiedliwość), Domas Griškevičius i Valdemaras Valkiūnas (były mer rejonu birżańskiego).

Jak pisaliśmy, litewski Sąd Konstytucyjny nie zajmie się wnioskiem AWPL-ZChR ws. naruszeń podczas wyborów parlamentarnych i tego, czy wpływ miała na to wymierzona w polską partię akcja litewskiego dziennikarza Andriusa Tapinasa.

Jak informowaliśmy wcześniej, we wtorek posłowie litewskiego parlamentu zajmowali się w trybie pilnym drugim czytaniu wnioskiem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin o zwrócenie się do Sądu Konstytucyjnego RL w sprawie rażących naruszeń podczas wyborów parlamentarnych. Według polityków i działaczy AWPL-ZChR, Ustawę o wyborach sejmowych w rażący sposób naruszyła akcja zainicjowana przez dziennikarza, działacza społecznego Andriusa Tapinasa. Miała ona też zaszkodzić polskiej partii, przeszkadzając w przekroczeniu progu wyborczego i w efekcie ograniczając jej reprezentację w parlamencie. Sam Tapinas twierdził, że nie naruszył żadnych aktów prawnych, a zainicjowana przez niego akcja nie może być utożsamiana z kampanią polityczną.

PRZECZYTAJ: Wybory parlamentarne na Litwie. Renata Cytacka ujawnia nieprawidłowości i oszustwa wyborcze

L24.lt / wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply