Litwa wyraziła solidarność z Polską w sporze z eurokratami o stan praworządności w naszym kraju.

Sejm Litwy przyjął rezolucję, w której wspiera działania polskiego rządu i rozważa zaimplementowanie podobnej polityki na Litwie – powiadomił w czwartek na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Posłowie wyrazili także poparcie i solidarność z Polską odnośnie stanu praworządności w sporze z KE. W rezolucji napisano, że wewnątrz Unii oba kraje powinny trzymać się razem. – napisał Kuchciński.

Jak informował we wtorek portal polskiej mniejszości na Litwie L24.lt, rezolucja opisywana przez polityka PiS została przyjęta 9. listopada na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu. Za przyjęciem rezolucji głosowało 44 posłów, 2 było przeciw i 4 wstrzymało się od głosu. Inicjatorem dokumentu był poseł Petras Gražulis z partii Porządek i Sprawiedliwość. Wśród autorów tej rezolucji był także starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė oraz posłanka z frakcji Irina Rozowa.

Według L24.lt oprócz okazania solidarności z Polską w sporze z KE litewscy posłowie wyrazili w dokumencie uznanie dla polskiej polityki prorodzinnej. „…w reakcji na pomyślnie realizowaną politykę wzmocnienia rodziny w Polsce [litewski Sejm] wspiera pomyślne reformy i rozważa ich realizację na Litwie” – napisano w rezolucji.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Europejski zaatakował Polskę

Kresy.pl / Twitter / L24.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    mariusz67 :

    Podczas haniebnej debaty w Parlamencie Europejskim aż pięciu (z 11) europosłów z Litwy poparło haniebną rezolucję przeciw Polsce. Natomiast zdecydowanie w obronie Polski stanął lider AWPL-ZChR europoseł Waldemar Tomaszewski: „Polska sama ma prawo decydować, przecież to jest kraj, gdzie władze zostały wybrane przez naród Polski w wolnych i demokratycznych wyborach. To jest taka próba wtrącania się Europejskiej Komisji, Europejskiego Parlamentu w wewnętrzne sprawy państwa. Nie tędy droga, żeby wywierać taką presje.”

  2. Avatar
    arczi :

    Lietuvisi pilnują własnego interesu i tylko tym się kierują (poniekąd można to zrozumieć), a tymczasem to Polska dokłada do sieci energetycznej, transportowej, broni im nieba, wstawia się za Litwą w międzynarodowych gremiach (wsparcie Polski pomogło wejść Litwie do UE i NATO). A w tym czasie sytuacja Polaków na Litwie znacząco się pogorszyła, choć ciągle słyszeliśmy zapewnienia, że już, zaraz, wszystko zostanie naprawione… Teraz też są ładne zapowiedzi, ale trzeba mądrości i cierpliwości, bo już zbyt wiele razy byliśmy po prostu oszukani. Na razie jeszcze właściwie nic się nie zmieniło, a gdy np. do władzy powrócą sajudziści od Landsbergisa o szalenie antypolskim nastawieniu, to można oczekiwać dalszego pogorszenia. Dlatego doradzam cierpliwość. Dopiero konkrety można uznać za coś dokonanego. A ta deklaracja Sejmasu zupełnie nic nie znaczy, gdyż ten sam Sejmas pilnuje by trwała dyskryminacja polskiej autochtonicznej mniejszości.