Według New York Times drugi najważniejszy przywódca Al-Kaidy, oskarżony o bycie jednym z organizatorów śmiertelnych ataków na amerykańskie ambasady w Afryce w 1998 roku, został zabity w Iranie trzy miesiące temu przez izraelskie służby.

Jak podał w piątek New York Times, trzy miesiące temu izraelskie służby specjalnie miały zabić na terenie Iranu drugiego najważniejszego przywódcę Al-Kaidy.

Abdullah Ahmed Abdullah, który ukrywał się pod pseudonimem Abu Muhammad al-Masri, został zastrzelony na ulicach Teheranu przez dwóch zabójców jadących na motocyklu 7 sierpnia, w rocznicę ataków na ambasadę. Został zabity wraz ze swoją córką Miriam, wdową po synu Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Według gazety atak został przeprowadzony przez izraelskich agentów na rozkaz Stanów Zjednoczonych. gazeta miała to potwierdzić u czterech amerykańskich urzędników. Nie jest jasne, jaką rolę odegrały Stany Zjednoczone, które od lat śledziły ruchy Al-Masriego i innych agentów Al-Kaidy w Iranie.

Gazeta również podaje, że śmierć al-Masriego jest prawdopodobna, ale nigdy dotąd nie została potwierdzona. Z wciąż niejasnych powodów Al-Kaida nie ogłosiła śmierci jednego ze swoich czołowych przywódców, irańscy urzędnicy to zatuszowali i żaden kraj nie przyznał się publicznie do odpowiedzialności za to.

Zobacz też: W Afganistanie zlikwidowano jednego z przywódców Al-Kaidy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Strona irańska w sobotę zaprzeczyła raportowi, mówiąc, że na ziemi kraju nie ma terrorystów Al-Kaidy.

Urzędnik USA, rozmawiając z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości, odmówił potwierdzenia jakichkolwiek szczegółów dotyczących historii Timesa lub powiedzenia czy w sprawie brały udział amerykańskie służby. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Masri, jeden z przywódców założycieli Al-Kaidy, został zabity wraz ze swoją córką, wdową po synu byłego szefa Al-Kaidy, Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie, podał Times.

Zobacz też: Lider Al-Kaidy w Afryce Północnej Abdelmalek Droukdel został zabity przez francuskie siły zbrojne

Kresy.pl/New York Times/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz