Według New York Times drugi najważniejszy przywódca Al-Kaidy, oskarżony o bycie jednym z organizatorów śmiertelnych ataków na amerykańskie ambasady w Afryce w 1998 roku, został zabity w Iranie trzy miesiące temu przez izraelskie służby.

Jak podał w piątek New York Times, trzy miesiące temu izraelskie służby specjalnie miały zabić na terenie Iranu drugiego najważniejszego przywódcę Al-Kaidy.

Abdullah Ahmed Abdullah, który ukrywał się pod pseudonimem Abu Muhammad al-Masri, został zastrzelony na ulicach Teheranu przez dwóch zabójców jadących na motocyklu 7 sierpnia, w rocznicę ataków na ambasadę. Został zabity wraz ze swoją córką Miriam, wdową po synu Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie.

Według gazety atak został przeprowadzony przez izraelskich agentów na rozkaz Stanów Zjednoczonych. gazeta miała to potwierdzić u czterech amerykańskich urzędników. Nie jest jasne, jaką rolę odegrały Stany Zjednoczone, które od lat śledziły ruchy Al-Masriego i innych agentów Al-Kaidy w Iranie.

Gazeta również podaje, że śmierć al-Masriego jest prawdopodobna, ale nigdy dotąd nie została potwierdzona. Z wciąż niejasnych powodów Al-Kaida nie ogłosiła śmierci jednego ze swoich czołowych przywódców, irańscy urzędnicy to zatuszowali i żaden kraj nie przyznał się publicznie do odpowiedzialności za to.

Zobacz też: W Afganistanie zlikwidowano jednego z przywódców Al-Kaidy

Strona irańska w sobotę zaprzeczyła raportowi, mówiąc, że na ziemi kraju nie ma terrorystów Al-Kaidy.

Urzędnik USA, rozmawiając z Reutersem pod warunkiem zachowania anonimowości, odmówił potwierdzenia jakichkolwiek szczegółów dotyczących historii Timesa lub powiedzenia czy w sprawie brały udział amerykańskie służby. Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Masri, jeden z przywódców założycieli Al-Kaidy, został zabity wraz ze swoją córką, wdową po synu byłego szefa Al-Kaidy, Osamy bin Ladena, Hamzie bin Ladenie, podał Times.

Zobacz też: Lider Al-Kaidy w Afryce Północnej Abdelmalek Droukdel został zabity przez francuskie siły zbrojne

Kresy.pl/New York Times/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply