W związku z powyborczymi zmianami w parlamencie RL, dotychczasowy litewski rząd Sauliusa Skvernelisa, współtworzony przez polską partię na Litwie, złożył dymisję na ręce prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy. Dymisja została przyjęta.

Premier Saulius Skvernelis podał swój rząd do dymisji w piątek. To formalność po wyborach parlamentarnych. Prezydent Litwy Gitanas Nausėda przyjął dymisję, powierzając mu zarazem, a także jego gabinetowi, pełnienie obowiązków do czasu sformowania nowego rządu.

W skład dotychczasowej koalicji rządzącej na czele z Litewskim Związkiem Chłopów i Zielonych wchodziła także Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Ministrem łączności był Jarosław Narkiewicz, a szefową MSW Rita Tamašunienė.

 

Według litewskiej konstytucji, od dnia rozpoczęcia pracy nowo wybranego sejmu i złożenia przez rząd formalnej dymisji, w ciągu 15 dni prezydent powinien przestawić sejmowi do rozpatrzenia kandydaturę nowego premiera.

Październikowe wybory parlamentarne na Litwie wygrali konserwatyści z ugrupowania Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD), którzy zdobyli 50 mandatów w 141-osobowym parlamencie. TS-LKD oraz dwie partie liberalne – Ruch Liberałów Republiki Litewskiej (13 mandatów) i Partia Wolności (LP – 11 mandatów) – ogłosiły gotowość przejęcia władzy.

Zgodnie z porozumieniem nowej, centro-prawicowej koalicji, nominację na premiera ma otrzymać przedstawicielka konserwatystów Ingrida Šimonytė, była kandydatka na prezydenta Litwy, która przegrała z Nausedą w II turze. Skład nowego rządu ma zostać podany w najbliższym tygodniu.

Jak informowaliśmy, w piątek odbyło się inauguracyjne posiedzenie litewskiego parlamentu nowej, XIII kadencji, podczas którego posłowie złożyli ślubowanie. Na posiedzeniu wybrano nowego przewodniczącego parlamentu, którym została Viktorija Čmilytė-Nielsen z Ruchu Liberalnego. Wiceprzewodniczącymi zostali konserwatysta Jurgis Razma i Andrius Mazuronis z opozycyjnej frakcji Partii Pracy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, zostały też uformowane frakcje sejmowe. Przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin weszli w skład mieszanej grupy posłów, liczącej 12 osób. Na starostę frakcji została wybrana Rita Tamašunienė, czołowa polityk polskiej partii i dotychczasowa minister spraw wewnętrznych. Jej zastępcami zostali Jonas Pinskus i Valdemaras Valkiūnas. Obecnie w litewskim parlamencie zasiada łącznie 3 reprezentantów polskiej partii.

Jak pisaliśmy, litewski Sąd Konstytucyjny nie zajmie się wnioskiem AWPL-ZChR ws. naruszeń podczas wyborów parlamentarnych i tego, czy wpływ miała na to wymierzona w polską partię akcja litewskiego dziennikarza Andriusa Tapinasa.

wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply