W piątek francuska minister obrony Florence Parly potwierdziła, że francuskie siły w Mali zlikwidowały w środę (3 czerwca) szefa Al-Kaidy w Afryce Płn. Abdelmaleka Droukdala.

Minister obrony Francji Florence Parly oświadczyła w piątek, że francuskie wojsko w Mali zlikwidowało w środę (3 czerwca) szefa Al-Kaidy w północnej Afryce Abdelmaleka Droukdala – podaje „BBC”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Francuska minister podkreśliła na Twitterze, że „razem z 50-letnim Droukdalem francuskie wojsko zneutralizowało też grupę jego bliskich współpracowników”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Abdelmalek Droukdal należał do ścisłego kierownictwa Al-Kaidy. Odpowiadał za jej struktury w krajach islamskiego Maghrebu (AQMI).

Florence Parly podkreśliła, że likwidacja Droukdala była elementem szerszej akcji francuskiego kontyngentu, który liczy 5000 żołnierzy. Działania mają doprowadzić do oczyszczenia obszarów na północy Mali.

Francuskie oddziały zlikwidowały w ostatnich miesiącach 500 dżihadystów – pisze agencja AFP, powołując się na anonimowe źródło wojskowe. Czytamy, że dzihadyści odpowiadają za około 4 tys. ofiar śmiertelnych, jakie w ciągu ostatniego roku pociągnęła za sobą działalność Al-Kaidy w Mali, Nigrze i Burkina Faso.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Abdelmalek Droukdal był z zawodu inżynierem. Wcześniej walczył w Afganistanie. Pod koniec 2004 roku objął funkcję emira salafickiej grupy nauczania (kaznodziejstwa) i walki. Szybko przekształcił ją w odłam Al-Kaidy. W 2007 roku ogłoszono powstanie AQMI.

Grupy związane z Al-Kaidą opanowały północne rejony Mali w marcu i kwietniu 2012 r. W wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013, zostały stamtąd wyparte.

Zobacz także: Terroryści Państwa Islamskiego przyznali się do zaatakowania afgańskich dziennikarzy

www.bbc.com / www.aljazeera.com / www.afp.com / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz