W piątek francuska minister obrony Florence Parly potwierdziła, że francuskie siły w Mali zlikwidowały w środę (3 czerwca) szefa Al-Kaidy w Afryce Płn. Abdelmaleka Droukdala.

Minister obrony Francji Florence Parly oświadczyła w piątek, że francuskie wojsko w Mali zlikwidowało w środę (3 czerwca) szefa Al-Kaidy w północnej Afryce Abdelmaleka Droukdala – podaje “BBC”.

Francuska minister podkreśliła na Twitterze, że “razem z 50-letnim Droukdalem francuskie wojsko zneutralizowało też grupę jego bliskich współpracowników”.

Abdelmalek Droukdal należał do ścisłego kierownictwa Al-Kaidy. Odpowiadał za jej struktury w krajach islamskiego Maghrebu (AQMI).

Florence Parly podkreśliła, że likwidacja Droukdala była elementem szerszej akcji francuskiego kontyngentu, który liczy 5000 żołnierzy. Działania mają doprowadzić do oczyszczenia obszarów na północy Mali.

Francuskie oddziały zlikwidowały w ostatnich miesiącach 500 dżihadystów – pisze agencja AFP, powołując się na anonimowe źródło wojskowe. Czytamy, że dzihadyści odpowiadają za około 4 tys. ofiar śmiertelnych, jakie w ciągu ostatniego roku pociągnęła za sobą działalność Al-Kaidy w Mali, Nigrze i Burkina Faso.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Abdelmalek Droukdal był z zawodu inżynierem. Wcześniej walczył w Afganistanie. Pod koniec 2004 roku objął funkcję emira salafickiej grupy nauczania (kaznodziejstwa) i walki. Szybko przekształcił ją w odłam Al-Kaidy. W 2007 roku ogłoszono powstanie AQMI.

Grupy związane z Al-Kaidą opanowały północne rejony Mali w marcu i kwietniu 2012 r. W wyniku francuskiej interwencji zbrojnej, rozpoczętej w styczniu 2013, zostały stamtąd wyparte.

Zobacz także: Terroryści Państwa Islamskiego przyznali się do zaatakowania afgańskich dziennikarzy

www.bbc.com / www.aljazeera.com / www.afp.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply