W 2025 roku Francja zamierza podnieść stacjonującą w Rumunii grupę bojową NATO do poziomu brygady. Wzmocni ją o dodatkowych 2500 żołnierzy, głównie francuskich, a także wyśle kilkadziesiąt czołgów Leclerc i prawdopodobnie armatohaubice Caesar.

W czwartek francuski generał Loïc Girard powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że ustanowiona w maju 2022 roku, krótko po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, grupa bojowa NATO w Rumunii, zostanie w 2025 roku podniesiona do rangi brygady. Francja jest państwem ramowych – organizatorem tej grupy.

Zapowiedź generała oznacza, że w przyszłym roku liczebność tej formacji zbrojnej, stacjonującej w Cincu, zostanie zwiększona z 1500 do 4000 żołnierzy. Większość z nich będą stanowili Francuzi, a ponadto również żołnierze z Belgii, Luksemburga i innych krajów członkowskich NATO.

Zwiększony zostanie też stan uzbrojenia przyszłej brygadowej grupy bojowej. Będzie mieć nie 13, a 50 czołgów Leclerc. Ponadto, Francja zaopatrzy stacjonującą w Rumunii formację w artylerię oraz sprzęt logistyczny. Na miejsce prawdopodobnie zostaną sprowadzone francuskie samobieżne armatohaubice Caesar. Tym samym, będzie to faktycznie brygada zmechanizowana.

Przypuszczalny termin realizacji tych planów to maj 2025 roku. Wówczas mają rozpocząć się ćwiczenia wojskowe Dacian Spring (Dacka wiosna).

Rumuńskie media zwracają uwagę, że podniesienie natowskiej grupy bojowej w Rumunii do poziomu brygady jest jednym z głównych priorytetów rządu w Bukareszcie. Przewiduje się, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na tegorocznym szczycie NATO w Waszyngtonie.

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu 2022 roku Francja zapowiedziała, że w związku z napiętą sytuacją w regionie wyśle do Rumunii kilkuset żołnierzy. Ponadto, w maju tego samego roku podano, że Francja rozmieściła w Rumunii system obrony ziemia-powietrze SAMP/T Mamba wraz z obsługą.

Czytaj także: Rumunia chce pozyskać francuskie okręty podwodne Scorpene

Kresy.pl / romania-actualitati.ro / romania-insider.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply