Naczelny dowódca armii irańskiej, generał dywizji Abdolrahim Musawi, mówi, że kraj nie zawaha się udzielić „sztormowej i jednolitej” odpowiedzi na każdy akt agresji przeciwko niemu.

W poniedziałkowym przesłaniu z okazji Narodwego Dnia Armii Musawi powiedział, że szeroko zakrojone środki bojowe zastosowane przez armię i wszystkie siły zbrojne kraju zapewniły silny efekt odstraszania. Iran przekazał światu swoje przesłanie siły w taki sposób, że świat zdał sobie sprawę, że irańskie siły zbrojne dadzą „sztormową i zjednoczoną” odpowiedź na jakąkolwiek agresję przeciwko interesom narodowym, granicom i bezpieczeństwu kraju, zapewnił generał, który najwyraźniej odwołał się do niedawnego ataku powietrznego na Izrael.

Podkreślił, że atak była odpowiedzią "na akt agresji [...] izraelskiego wroga przeciwko jego placówkom dyplomatycznym w stolicy Syrii, Damaszku" i "przyniósł radość uciskanym narodom, zwłaszcza odpornemu ludowi Palestyny ​​i Gazy", zacytowała PressTV.

Z deklaracji niemieckiego kanclerza Olafa Scholza wynika, że Niemcy są gotowi wpuścić na masową skalę chińskich producentów aut do Europy.

W ostatnich dniach kanclerz Niemiec Olaf Scholz, razem z prezesami największych niemieckich koncernów motoryzacyjnych, przebywał z wizytą w Chinach. Rynek motoryzacyjny był jednym z głównych tematów rozmów podczas wizyty Scholza w Pekinie, ponieważ wejście chińskich producentów aut do Europy to wielkie zagrożenie dla niemieckiej gospodarki.

Polityk przypomniał w swoim przemówieniu do studentów szanghajskiego Uniwersytetu Tongji, że kiedy japońskie i południowokoreańskie samochody wprowadzano na rynek w Europie, istniały obawy, że całkowicie go podbiją. "Nonsens!" - stwierdził kanclerz. "Są teraz japońskie samochody w Niemczech i niemieckie samochody w Japonii" - dodał.

Departament Obrony USA zaktualizował informację na temat liczby zestrzelonych przez podlegające mu siły irańskich dronów i rakiet wystrzelonych na Izrael.

„13 i 14 kwietnia siły Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), wspierane przez niszczyciele Dowództwa Europejskiego USA, pomyślnie przechwyciły i zniszczyły ponad 80 bezzałogowych statków powietrznych i co najmniej sześć rakiet balistycznych [wystrzelonych] z Iranu i Jemenu, które miały uderzyć w Izrael.” – czytamy w oświadczeniu, jakie zacytowała rosyjska agencja informacyjna Interfax.

Centralne Dowództwo twierdzi, że straty zadane przeciwnikom Izraela obejmowały w szczególności wyrzutnię rakiet balistycznych i siedem dronów, które zostały zniszczone na ziemi przed wystrzeleniem w Jemenie i należały do tamtejszego Ansarullahu sprzymierzonego z Jemenem i biorącego udział w ataku na Izrael. Ansarullah już wcześniej wysyłał swoje drony i rakiety na Izrael.

Premier Węgier Viktor Orbán w środę wezwał wyborców do odrzucenia partii politycznych głównego nurtu w nadchodzących wyborach do Unii Europejskiej ze względu na ich porażkę w przywództwie i powiedział, że Ukrainie nie wolno nigdy pozwolić na członkostwo w bloku lub NATO. (more…)

george soros

Fundacja "Open Society" znana z promowania liberalnych trendów zamknęła swoja organizację-córkę w Kirgistanie, po przyjęciu przez ten kraj nowelizacji ustawy o ściślejszym nadzorze nad organizacjami finansowanymi  z zagranicy.

Miliarder znany z ingerowania w procesy społeczno-polityczne w różnych krajach świata stworzył w 1993 r. w środkowoazjatyckim państwie Fundację "Soros-Krigistan". Powodem jej likwidacji jest uchwalona 14 marca przez kirgiski parlament nowelizacja ustawy o organizacjach pozarządowych. Zgodnie ze zmianami organizacje non-profit, które otrzymują finansowanie z zagranicy i prowadzą działalność polityczną, otrzymają status „przedstawiciela zagranicy” i będą wpisane do specjalnego rejestru. Ustawa została podpisana przez kirgiskiego prezydenta Sadyra Dżaparowa 2 kwietnia.

W pierwotnej wersji ustawy zawarte były kary w postaci grzywny i pozbawienia wolności do lat 10 za utworzenie organizacji pozarządowej „zagrażającej osobowoście i prawom obywateli”. Jednak w trakcie obrad parlamentu usunięto zapis dotyczący odpowiedzialności karnej, jak podał portal Kaktus.media.

Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Litwy poparła inicjatywę głównej rządzącej partii, by zaostrzyć zasady przebywania Białorusinów i Rosjan w tym państwie.

Komisja poparła dodanie nowego ograniczenia do tzw. ustawy o sankcjach narodowych – zezwolenia na pobyt wydane obywatelom Rosji i Białorusi zostaną unieważnione, jeżeli w ciągu ostatnich trzech miesięcy kalendarzowych podróżowali oni do Rosji i Białorusi więcej niż jeden raz. Projekt taki poparło czterech członków Komisji Seimasu wywodzących się z głównej rządzącej partii - Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD). Dwóch głosowało przeciwko, natomiast jeden parlamentarzysta wstrzymał się od głosu, jak podał w środę publiczny nadawca LRT.

Zgodnie z projektem nowelizacji z nowych ograniczeń zwolnieni będą członkowie załóg statków i samolotów, kierowcy ciężarówek, a także ci, którzy z obiektywnych przyczyn od nich niezależnych musieli odbyć podróż, o ile potwierdzą to stosowną dokumentacją.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%