Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd wytycznymi, osoby transpłciowe mają być przyjmowane na oddziały placówek publicznej opieki zdrowotnej NHS w oparciu o swoją płeć biologiczną.

Rząd Wielkiej Brytanii zaproponował wprowadzenie zmian do katy praw pacjentów - głównych wytycznych brytyjskiego systemu publicznej opieki zdrowotnej, National Health Service (NHS). Zgodnie z nimi, kobiety transpłciowe nie powinny być umieszczane na oddziałach kobiecych w placówkach NHS. Dotyczy to też osób transpłciowych, deklarujących się jako mężczyźni. Nie powinni oni być umieszczani na oddziałach dla mężczyzn.

W 2024 r. w Taszkencie odbędzie się forum biznesowe z udziałem czołowych amerykańskich firm i banków. To kolejny sygnał wzmożonego zaintersowania USA Azją Środkową.

Porozumienie w tej sprawie osiągnięto podczas piątkowych rozmów prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa delegacji pod przewodnictwem przewodniczącej Amerykańsko-Uzbeckiej Izby Handlowej, Carolyn Lamm, poinformował, za służbą prasową tego pierwszego, portal Fergana. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektorzy firm Air Products, CNH Industrial i Silverleaf. Strony omówiły konkretne plany amerykańskiego biznesu dotyczące rozszerzenia obecności w Uzbekistanie.

Spotkanie odbyło się w ramach programu Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego w Taszkiencie oraz posiedzenia Rady Inwestorów Zagranicznych. Prezydent Uzbekistanu przyjął także asystenta prezydenta Rosji Maksyma Orieszkina, który stoi na czele rosyjskiej delegacji, zastępcę sekretarza generalnego ONZ, aekretarz wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej Tatianę Molchan, ministra gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdullaha bin Al-Mariego, ministra handlu, przemysłu i promocji inwestycji Omanu Kaisa bin Muhammada al-Jusufa. Jak twierdzi Fergana pojawili się również dyrektorzy "wiodących firm chińskich".

Grupa zagranicznych posiadaczy euroobligacji wyemitowanych przez Kijów planuje zmusić Ukrainę do zapłaty odsetek od ich wierzytelności. To potentaci tacy jak BlackRock BLK i Pimco.

Wydaje się, że zachodni inwestorzy i wierzyciele mają już dość dawania ukraińskiej gospodarce wytchnienia w związku z wojną: Kijów może zostać zmuszony do spłaty odsetek od wyemitowanych euroobligacji już w 2025 roku, jak podała w niedzielę agencja UNIAN, przytaczając artykuł "The Wall Street Journal". Z doniesień medialnych wynika, że ​​grupy BlackRock BLK i Pimco (jedna z największych firm inwestycyjnych w USA) planują wywrzeć presję na Ukrainę w tej kwestii.

W doniesieniach mowa o inwestorach, którzy są właścicielami około jednej piątej wyemitowanych yemitowanych przez Ukrainę euroobligacji o wartości około 20 miliardów dolarów. Grupa utworzyła niedawno komitet i zatrudniła prawników z firmy Weil Gotshal & Manges oraz bankierów z PJT Partners PJT w celu rozpoczęcia negocjacji o spłacie odsetek przez Ukrainę.

W ubiegłym roku ponad 5 tys. zakupionych przez obywateli Ukrainy mieszkań zostało sfinansowanych z rządowego kredytu. Dodatkowo banki nie były zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania przez nich nieruchomości mieszkalnej poza granicami Polski.

Chodzi o Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. wprowadzony przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Z programu mogli korzystać obcokrajowcy, podobnie jak jest to możliwe w przypadku rodzinnego kredytu mieszkaniowego w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Zwracaliśmy uwagę, że banki nie były zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania przez nich nieruchomości mieszkalnej poza granicami Polski. Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, otrzymali łącznie ponad miliard złotych kredytów w ramach programu.

W środę portal Money.pl przytoczył dane dotyczące ilości kupionych przez nich mieszkań.

Donald Trump zobowiązał się do walki z "antybiałym uczuciem" w USA - poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters. (more…)

Politycy Partii Zielonych manipulowali w 2022 roku informacjami o niemieckich elektrowniach jądrowych. Niektóre informacje były świadomie przekształcane lub ukrywane przed rządem.

W ubiegły piątek niemiecki minister ds. gospodarki i działań klimatycznych – Robert Habeck miał poinformować dziennikarzy o postępie transformacji ekologicznej – Energiewende. Zamiast tego wezwano go o godz. 8 rano do komisji ds. Energetyki Bundestagu, aby uzasadnił swoją najbardziej kontrowersyjną decyzję polityczną – odejście kraju od energetyki jądrowej podczas kryzysu energetycznego w 2022 roku.

Po ataku Rosji na Ukrainę i obawie odcięcia dostaw gazu rozpoczęła się dyskusja na temat zachowania elektrowni jądrowych Isar 2, Neckarwestheim 2 i Emsland, które zgodnie z harmonogramem transformacji energetycznej RFN miały zostać wyłączone wraz z końcem 2022 r. Dla Zielonych taka perspektywa była nie do zaakceptowania.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%