Łódź: zatrzymano kierowniczkę z urzędu wojewódzkiego – za łapówki legalizowała pobyt Ukraińców

W zamian za korzyści majątkowe zakamuflowane jako zapłata za najem mieszkania, kierowniczka oddziału Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi zajmującego się cudzoziemcami ułatwiała legalizację pobytu cudzoziemców, głównie Ukraińców. Została zatrzymana, podobnie jak współpracująca z nią menedżerka jednej z największej agencji pracy w Polsce.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali 46-letnią kierowniczkę Oddziału Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi oraz 38-letnią menedżerkę jednej z największej agencji pracy w Polsce. Obie kobiety są podejrzane o korupcję. O sprawie poinformowała TVP Łódź, powołując się na informacje PAP.

Do zatrzymania obu podejrzanych doszło na polecenie Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście. Zostały przesłuchane. Kobietom postawiono zarzut łapownictwa, za co grozi im kara do 8 lat więzienia.

Śledczy ustalili, zatrzymana urzędniczka w latach 2016-2019 przyjmowała korzyści majątkowe w zamian za przychylność dla spółki oraz przyspieszenie procedury legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców.

Jak poinformował rzecznik CBA, Temistokles Brodowski, ponad 80 tys. zł łapówki ,,zakamuflowano” jako zapłatę za najem lokalu mieszkalnego, który należał do męża zatrzymanej urzędniczki.

Z kolei rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania wyjaśnił, że urzędniczka ta w ramach swojej pracy zajmowała się załatwianiem spraw związanych z legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Zaznaczył, że Urząd Wojewódzki w Łodzi rozpoznaje bardzo dużą liczbę związanych z tym wniosków. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, jedna z ważniejszych agencji pracy mogła liczyć na przychylność urzędniczki, a co za tym idzie – na przyśpieszenie procedur związanych ze składanymi wnioskami.

– Zebrane w sprawie dowody wskazują, że w zamian za przychylność, w okresie od sierpnia 2016 roku do września 2019 roku, podejrzana urzędniczka przyjęła w zakamuflowanej postaci korzyść majątkową w kwocie ponad 82 tys. zł – powiedział Kopania.

Zobacz: „Rz”: rząd zapłaci Ukraińcom rekompensaty za niewydolność polskich urzędów

Pełnomocnikiem cudzoziemców ubiegających się o legalizację pobytu i pracy, była 38-letnia menedżerka tej spółki. W większości byli to obywatele Ukrainy. W zamian za szybsze załatwianie formalności, urzędniczka wynajęła mieszkanie należące do niej i jej męża agencji reprezentowanej przez zatrzymaną menadżerkę. Oficjalnie było ono przeznaczone na zakwaterowanie przebywających na terenie Polski cudzoziemców.

Przeczytaj: Zarabiają na pracy Ukraińców i ściąganiu ich do Polski – promują większą imigrację zarobkową

Czytaj także: Liczba cudzoziemców z pozwoleniem na pobyt w Polsce przekroczyła 400 tys. Połowa z nich to Ukraińcy

Pracodawca postanowił wyciągnąć wobec kobiety konsekwencje. Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców wszczął wobec urzędniczki postępowanie dyscyplinarne.

To niepierwsza tego rodzaju afera związana z zajmującym się cudzoziemcami wydziałem Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. W lutym br. agenci CBA zatrzymali byłego Kierownika Oddziału Cudzoziemców Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Usłyszał zarzut powoływania się na wpływy w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Prowadzone w tej sprawie śledztwo dotyczy nieprawidłowości w związku z wykonywaniem czynności służbowych przez pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przeczytaj: Łódź przygotowuje pakiet relokacyjny dla Ukraińców

Czytaj również: Łódzkie Liceum Sportowo-Mundurowe chce otworzyć klasę ukraińską

Według prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, choć dokładne statystyki nie są znane, to „w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys.”. Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku przedstawiciele władz Łodzi szacowali, że w całej aglomeracji łódzkiej jest około 85 – 90 tys. Ukraińców. Oznacza to, że już wówczas przedstawiciele tej narodowości stanowili tam już ok. 8-9 proc. mieszkańców. Biorąc uwagę dane podane przez prezydent Zdanowską można szacować, że odsetek Ukraińców wśród mieszkańców Łodzi najpewniej przekracza już 10 proc.

Czytaj także: Nowy raport o migrantach z Ukrainy: chcą więcej zarabiać, dużo pracować, co trzeci chce osiąść w Polsce

Lodz.tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz