Władze Łodzi entuzjastycznie podchodzą do coraz liczniej przybywających do miasta pracowników z Ukrainy. Według szacunków ratusza, Ukraińcy mogą stanowić już 10 proc. mieszkańców miasta. Żeby zachęcić ich do osiedlenia się w nim na stałe, Łódź opracowuje dla nich specjalny pakiet relokacyjny.

Samorząd Łodzi, który bardzo pozytywnie traktuje masowy napływ Ukraińców do miasta chce zachęcić jak najwięcej z nich do osiedlenia się w nim na stałe. „Władze miasta nie kryją satysfakcji z rosnącej liczby zagranicznych pracowników, wśród których prym wiodą Ukraińcy” – czytamy na portalu pulshr.pl.  Z tego względu, w magistracie trwają prace nad pakietem relokacyjnym dla Ukraińców.

Według prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, choć dokładne statystyki nie są znane, to „w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys.”.

 

Przypomnijmy, że w grudniu przedstawiciele władz Łodzi szacowali, że w całej aglomeracji łódzkiej jest około 85 – 90 tys. Ukraińców. Oznacza to, że już wówczas przedstawiciele tej narodowości stanowili tam już ok. 8-9 proc. mieszkańców. Biorąc uwagę dane podane przez prezydent Zdanowską można szacować, że odsetek Ukraińców wśród mieszkańców Łodzi najpewniej przekracza już 10 proc.

– Przygotowujemy dla nich pakiet relokacyjny i specjalną komórkę w urzędzie, która będzie zajmowała się ich obsługą i pomocą – powiedziała w rozmowie z portalem pulshr.pl Hanna Zdanowska. Wiadomo, że ma on być wzorowany na podobnych, funkcjonujących już rozwiązaniach, dotyczących obcokrajowców z innych krajów.

Jak informowaliśmy, w grudniu ub. roku MPK Łódź wprowadziło ukraińską wersję językową do biletomatów komunikacji miejskiej. Wcześniej podobnie postąpiono we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie odsetek Ukraińców wynosi już około 10 procent (w przypadku Poznania chodzi o aglomerację). Już wtedy co piąty wniosek o wydanie biletu okresowego w Łodzi składali obcokrajowcy – najczęściej Ukraińcy. Ponadto, strona internetowa MPK Łódź także została dostosowana do imigrantów z Ukrainy. Zakończyły się też prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu lodz.pl, konsultowane z Ukraińcami, który od początku roku posiada wersję ukraińskojęzyczną.

Zobacz: Sława nacji! – Smert Woroham! w Łodzi [VIDEO]

Prezydent miasta zaznacza, że ważne jest nie tylko to, by obywatele Ukrainy przyjeżdżali do Łodzi do pracy, ale żeby stopniowo wiązali się z tym miastem na stałe. Podkreśla, że działające w Łodzi firmy zatrudniają przybyszów z blisko 30 krajów świata, a tylko na Uniwersytecie Medycznym kształcą się studenci z prawie 60 krajów.

– Ogromnie mnie cieszy, że do naszych szkół uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci, bo jeśli przeprowadza się cała rodzina, to jest szansa, że zadomowi się i zostanie na dobre – powiedziała Zdanowska. Podkreśliła, że jest to bardzo ważne w kontekście zatrzymania negatywnych tendencji demograficznych. Zaznaczmy, że w przypadku Łodzi są one szczególnie wyraźne – miasto, jeśli chodzi o stałych mieszkańców, szybko się wyludnia, a społeczeństwo starzeje.

– Dla Łodzi przyciąganie osób z Ukrainy, które są bardzo zbliżone do nas kulturowo i językowo, jest bardzo ważne. Trudno wyobrazić sobie obecnie polską gospodarkę bez pracowników z Ukrainy – podkreśla Hanna Zdanowska.  Jej zdaniem, ewentualne większe otwarcie się Niemiec na na pracowników spoza Unii Europejskiej nie spowoduje masowego wyjazdu Ukraińców.

– Firmy, którym zależy, żeby przyciągnąć tutaj pracowników i mieć kadrę zarządzającą, stawiają na taki mix narodowościowy – mówi Zdanowska.

Zachęty dla relokacji pracowników stosują też przedsiębiorstwa. W przypadku co trzeciej rekrutacji związanej z relokacją, kandydat może liczyć na jednorazowy dodatek do pensji. 23 proc. pracodawców proponuje wyższą podstawę wynagrodzenia, a 22 proc. firm sprowadzających pracowników szczebla menedżerskiego decyduje się także na finansowanie mieszkania.

Pakiet relokacyjny opracowywany przez władze Łodzi jest już teraz pozytywnie oceniany przez przedstawicieli firm zajmujących się pozyskiwaniem pracowników, w tym wyspecjalizowanych, z Europy Wschodniej – szczególnie z Ukrainy. Jednocześnie, osoby te wzywają do pilnego podjęcia działań na rzecz zatrzymania w Polsce jak największej liczby pracowników z zagranicy, zarówno na poziomie samorządów, jak i organizacji pracodawców i państwa. Argumentują, że obcokrajowcy, szczególnie z Ukrainy, są już ważnym ogniwem w sektorze produkcyjnym w Polsce.

Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, w metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. 2/3 z nich to mężczyźni. Dla porównania przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku informowano, że co dziesiąty mieszkaniem Wrocławia jest Ukraińcem. W 640-tysięcznym Wrocławiu mieszkały wówczas i pracowały szacunkowo 64 tysiące Ukraińców.

pulshr.pl / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • vader213
   vader213 :

   bo polakożercy inwestują w ukraińskie bestialstwo, które w przyszłości przyniesie im kolejne ludobójstwo bo ono jest nieuniknione dlatego tylko ich się sprowadza tłumacząc się “zbliżenie kulturowo-językowym” w kulcie UKRAIŃSKICH LUDOBÓJCÓW spod znaku bandery gdyby nie było kultu LUDOBÓJCÓW nie sprowadzali by ich

   • jwu
    jwu :

    Nie o to chodzi.Posłuchaj Michalkiewicza,wg.którego nowe państwo handlowej braci ,ma zostać przeniesione do Europy i zajmować zachodnie tereny kraju za rzeką i wschodnie naszego.Dlatego emigracja naszych na zachód i tych z za rzeki do Polski są mile widziane i wspierane.

 1. franciszekk
  franciszekk :

  My im różne przyjazne udogodnienia i życzliwość w Polsce oraz tzw. pożyczki państwowe dla Ukrainy – bez zwrotne a oni w zamian u siebie w ramach tzw. uhonorowania nas POwiesili na elewacji polskiej szkoły we Lwowie POpiersie jednego największych krwawych rzeźników Polaków – tzw. hieroja!
  Te ich tzw. HIEROJE byli PO napaści na państwo polskie – II RP najpierw przez hitlerowskie Niemcy, potem stalinowskie ZSRR jako kolejni trzeci masakrujący cywilną ludność państwa II RP!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Co ten faszystowski rząd z Telawiwu szykuje dla Polski – nastepny holokaust Polaków w ich własnym kraju , Stracimy niezaprzeczalny historyczny i unikatowy walor w miare homogenicznego spoleczeństwa ,któremu jest na sercu dobro Ojczyzny .Społeczenstwa związanego ze swoim językiem , pochodzeniem i wiezami krwi. Rozumieja to Żydzi dlatego
  nie przyjmuja uchodżców do Izraela. Nie rozumieja tego filobanderowcy z PISu popychani przez diaspore zydowską – dla których teren Ukrainy i Polski ma byc juz Pollin -inaczej zwany Judeopolonia. JUZ UJAWNIONO ,ŻE W CIĄGU 30 LAT MA PRZYJECHAĆ NA STAŁE 10 MLN UKRAINCÓW I ŻYDÓW Z CAŁEGO ŚWIATA.