Władze Łodzi entuzjastycznie podchodzą do coraz liczniej przybywających do miasta pracowników z Ukrainy. Według szacunków ratusza, Ukraińcy mogą stanowić już 10 proc. mieszkańców miasta. Żeby zachęcić ich do osiedlenia się w nim na stałe, Łódź opracowuje dla nich specjalny pakiet relokacyjny.

Samorząd Łodzi, który bardzo pozytywnie traktuje masowy napływ Ukraińców do miasta chce zachęcić jak najwięcej z nich do osiedlenia się w nim na stałe. „Władze miasta nie kryją satysfakcji z rosnącej liczby zagranicznych pracowników, wśród których prym wiodą Ukraińcy” – czytamy na portalu pulshr.pl.  Z tego względu, w magistracie trwają prace nad pakietem relokacyjnym dla Ukraińców.

Według prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, choć dokładne statystyki nie są znane, to „w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys.”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Przypomnijmy, że w grudniu przedstawiciele władz Łodzi szacowali, że w całej aglomeracji łódzkiej jest około 85 – 90 tys. Ukraińców. Oznacza to, że już wówczas przedstawiciele tej narodowości stanowili tam już ok. 8-9 proc. mieszkańców. Biorąc uwagę dane podane przez prezydent Zdanowską można szacować, że odsetek Ukraińców wśród mieszkańców Łodzi najpewniej przekracza już 10 proc.

– Przygotowujemy dla nich pakiet relokacyjny i specjalną komórkę w urzędzie, która będzie zajmowała się ich obsługą i pomocą – powiedziała w rozmowie z portalem pulshr.pl Hanna Zdanowska. Wiadomo, że ma on być wzorowany na podobnych, funkcjonujących już rozwiązaniach, dotyczących obcokrajowców z innych krajów.

Jak informowaliśmy, w grudniu ub. roku MPK Łódź wprowadziło ukraińską wersję językową do biletomatów komunikacji miejskiej. Wcześniej podobnie postąpiono we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie odsetek Ukraińców wynosi już około 10 procent (w przypadku Poznania chodzi o aglomerację). Już wtedy co piąty wniosek o wydanie biletu okresowego w Łodzi składali obcokrajowcy – najczęściej Ukraińcy. Ponadto, strona internetowa MPK Łódź także została dostosowana do imigrantów z Ukrainy. Zakończyły się też prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu lodz.pl, konsultowane z Ukraińcami, który od początku roku posiada wersję ukraińskojęzyczną.

Zobacz: Sława nacji! – Smert Woroham! w Łodzi [VIDEO]

Prezydent miasta zaznacza, że ważne jest nie tylko to, by obywatele Ukrainy przyjeżdżali do Łodzi do pracy, ale żeby stopniowo wiązali się z tym miastem na stałe. Podkreśla, że działające w Łodzi firmy zatrudniają przybyszów z blisko 30 krajów świata, a tylko na Uniwersytecie Medycznym kształcą się studenci z prawie 60 krajów.

– Ogromnie mnie cieszy, że do naszych szkół uczęszcza coraz więcej ukraińskich dzieci, bo jeśli przeprowadza się cała rodzina, to jest szansa, że zadomowi się i zostanie na dobre – powiedziała Zdanowska. Podkreśliła, że jest to bardzo ważne w kontekście zatrzymania negatywnych tendencji demograficznych. Zaznaczmy, że w przypadku Łodzi są one szczególnie wyraźne – miasto, jeśli chodzi o stałych mieszkańców, szybko się wyludnia, a społeczeństwo starzeje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Dla Łodzi przyciąganie osób z Ukrainy, które są bardzo zbliżone do nas kulturowo i językowo, jest bardzo ważne. Trudno wyobrazić sobie obecnie polską gospodarkę bez pracowników z Ukrainy – podkreśla Hanna Zdanowska.  Jej zdaniem, ewentualne większe otwarcie się Niemiec na na pracowników spoza Unii Europejskiej nie spowoduje masowego wyjazdu Ukraińców.

– Firmy, którym zależy, żeby przyciągnąć tutaj pracowników i mieć kadrę zarządzającą, stawiają na taki mix narodowościowy – mówi Zdanowska.

Zachęty dla relokacji pracowników stosują też przedsiębiorstwa. W przypadku co trzeciej rekrutacji związanej z relokacją, kandydat może liczyć na jednorazowy dodatek do pensji. 23 proc. pracodawców proponuje wyższą podstawę wynagrodzenia, a 22 proc. firm sprowadzających pracowników szczebla menedżerskiego decyduje się także na finansowanie mieszkania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pakiet relokacyjny opracowywany przez władze Łodzi jest już teraz pozytywnie oceniany przez przedstawicieli firm zajmujących się pozyskiwaniem pracowników, w tym wyspecjalizowanych, z Europy Wschodniej – szczególnie z Ukrainy. Jednocześnie, osoby te wzywają do pilnego podjęcia działań na rzecz zatrzymania w Polsce jak największej liczby pracowników z zagranicy, zarówno na poziomie samorządów, jak i organizacji pracodawców i państwa. Argumentują, że obcokrajowcy, szczególnie z Ukrainy, są już ważnym ogniwem w sektorze produkcyjnym w Polsce.

Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, w metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. 2/3 z nich to mężczyźni. Dla porównania przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku informowano, że co dziesiąty mieszkaniem Wrocławia jest Ukraińcem. W 640-tysięcznym Wrocławiu mieszkały wówczas i pracowały szacunkowo 64 tysiące Ukraińców.

pulshr.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • vader213
   vader213 :

   bo polakożercy inwestują w ukraińskie bestialstwo, które w przyszłości przyniesie im kolejne ludobójstwo bo ono jest nieuniknione dlatego tylko ich się sprowadza tłumacząc się „zbliżenie kulturowo-językowym” w kulcie UKRAIŃSKICH LUDOBÓJCÓW spod znaku bandery gdyby nie było kultu LUDOBÓJCÓW nie sprowadzali by ich

   • jwu
    jwu :

    Nie o to chodzi.Posłuchaj Michalkiewicza,wg.którego nowe państwo handlowej braci ,ma zostać przeniesione do Europy i zajmować zachodnie tereny kraju za rzeką i wschodnie naszego.Dlatego emigracja naszych na zachód i tych z za rzeki do Polski są mile widziane i wspierane.

 1. franciszekk
  franciszekk :

  My im różne przyjazne udogodnienia i życzliwość w Polsce oraz tzw. pożyczki państwowe dla Ukrainy – bez zwrotne a oni w zamian u siebie w ramach tzw. uhonorowania nas POwiesili na elewacji polskiej szkoły we Lwowie POpiersie jednego największych krwawych rzeźników Polaków – tzw. hieroja!
  Te ich tzw. HIEROJE byli PO napaści na państwo polskie – II RP najpierw przez hitlerowskie Niemcy, potem stalinowskie ZSRR jako kolejni trzeci masakrujący cywilną ludność państwa II RP!
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Co ten faszystowski rząd z Telawiwu szykuje dla Polski – nastepny holokaust Polaków w ich własnym kraju , Stracimy niezaprzeczalny historyczny i unikatowy walor w miare homogenicznego spoleczeństwa ,któremu jest na sercu dobro Ojczyzny .Społeczenstwa związanego ze swoim językiem , pochodzeniem i wiezami krwi. Rozumieja to Żydzi dlatego
  nie przyjmuja uchodżców do Izraela. Nie rozumieja tego filobanderowcy z PISu popychani przez diaspore zydowską – dla których teren Ukrainy i Polski ma byc juz Pollin -inaczej zwany Judeopolonia. JUZ UJAWNIONO ,ŻE W CIĄGU 30 LAT MA PRZYJECHAĆ NA STAŁE 10 MLN UKRAINCÓW I ŻYDÓW Z CAŁEGO ŚWIATA.