Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, w metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. 2/3 z nich to mężczyźni.

Konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu Witold Horowski i Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina w Poznaniu, przy wsparciu Urzędu Miasta Poznania oraz powiatu poznańskiego, opracowały raport „Obywatele Ukrainy w Metropolii Poznańskiej – dwa spojrzenia”. Grupą docelową byli ukraińscy rodzice, których dzieci uczęszczają do szkół i przedszkoli w Poznaniu, a także obywatele Ukrainy niezwiązani przez naukę dzieci z aglomeracją poznańską. Badanie przeprowadzono na grupie 267 obywateli Ukrainy.

Z raportu wynika, że na terenie metropolii poznańskiej (Poznań wraz z powiatem poznańskim oraz gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem), liczącej około miliona mieszkańców, przebywa około 100 tys. Ukraińców. Zdecydowana większość z nich (66 proc.) to mężczyźni. Dla porównania przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku informowano, że co dziesiąty mieszkaniem Wrocławia jest Ukraińcem. W 640-tysięcznym Wrocławiu mieszkały wówczas i pracowały szacunkowo 64 tysiące Ukraińców.

 

W ubiegłym roku w województwie wielkopolskim zarejestrowano ponad 172 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcowi, z czego najwięcej (62,8 tys. osób) dotyczyło powiatu poznańskiego. Imigranci z Ukrainy pracują głównie w branży przetwórstwa przemysłowego, a także transportu, gospodarki magazynowej, handlu, hotelarstwa i gastronomii czy budownictwa. Według raportu czuję się dobrze na terenie metropolii poznańskiej i łatwo znajdują w niej pracę. Chwalą sobie też poziom życia, a wielu z nich chce tam pozostać na stałe. 48 proc. badanych, niezwiązanych przez naukę dzieci z Poznaniem, chciałoby zamieszkać poza Poznaniem.

Przeczytaj: Biletomaty we Wrocławiu i w Poznaniu z ukraińską wersją językową

Czytaj również: Wrocław: ukraiński drugim językiem?

Starosta poznański Jan Grabkowski cieszy się z z takiej sytuacji i zaznacza, że „dzięki imigrantom nasza gospodarka ma szansę na ciągły rozwój”.

Zadowolenie z sytuacji zawodowej, m.in. z warunków pracy, wynagrodzenia, częściej deklarują Ukraińcy związani z regionem poprzez naukę dzieci (ponad 40 proc.) niż ci, którzy nie są z nim związani w ten sposób (30 proc.). Wśród czynników negatywnych stwierdzono m.in. brak możliwości pracy we własnym zawodzie, zbyt niskie wynagrodzenie czy niewystarczającą znajomość języka polskiego. W związku w raporcie zarekomendowano m.in. umożliwianie dostępu do niedrogiej nauki języka polskiego.

W poznańskich samorządowych szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych uczy się 577 dzieci obywateli Ukrainy, a w przedszkolach – 106. Ich rodzice oczekują pomocy m.in. w zakresie nauki języka polskiego, poznania naszej kultury oraz ochrony przed ewentualnymi przejawami dyskryminacji.

PAP / tvp.info / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vader213
    vader213 :

    antypolskie żydostwo z Polski liczy ze w przyszłości za osiedlanie ukrainców w Polsce będą mogli polegać na ukraińskim bestialstwie wobec Polaków bo taka jest idea, mordy, tortury, dziki sadyzm, skąd my to znamy

    • jwu
      jwu :

      @vader213 Oni przede wszystkim liczą na głosy wyborcze(w przyszłości).Ale mogą się srogo zawieść ,jeżeli Ukraińcy wprowadzą do sejmu i senatu swoich przedstawicieli.

    • jwu
      jwu :

      @vader213 A to o czym wspomniałeś w końcówce ,też nie jest wykluczone.O czym świadczy coraz większa liczba obywateli polskich narodowości ukraińskiej w strukturach policji i wojska .A także plany przyjmowania do resortów siłowych obcokrajowców ,nie urodzonych w Polsce.